این ویدئو رایگان می‌باشد و بدون پرداخت هزینه تنها با ساخت یک عضویت در سایت برای شما فعال خواهد شد!!

برای عضویت و دسترسی به این ویدئو و سایر فیلم های آموزشی رایگان، کافیست که در وب سایت ما ثبت نام نمایید. در صورت بروز هر گونه مشکل حین ورود به سایت با شماره ۰۲۱۴۴۶۱۸۵۰۱ تماس حاصل نمایید.

شناخت سخت افزار مهم در ارتباط با لومیون

در استفاده از Lumion موضوع مهمی پیش روی هنرجویان و کاربران قرار دارد و آن هم سخت افزار می‌باشد، در واقع همانند بسیاری از نرم افزارهای گرافیکی و طراحی مهندسی دیگر که از لحاظ بازدهی به صورت مستقیم با سخت افزار در ارتباط هستند، Lumion نیز از این قائده مستثنا نبوده و به شکل محصوصی از قدرت سخت افزار شما در پردازش استفاده می‌کند.

در خصوص ارتباط Lumion با سخت افزار، بهتر است مطلع باشید که مهم ترین قطعه در یک مجموعه سخت افزاری برای Lumion کارت گرافیک و یا همان GPU می‌باشد، در واقع اگر لیستی از قطعات ارزشمند برای نرم افزار Lumion وجود داشته باشد که به ترتیب، تاثیر هر یک از قطعات کامپیوتر را در پردازش‌های نرم افزار Lumion  تعیین کند، اولین قطعه و در راس این لیست، کارت گرافیک قرار خواهد داشت.

همچنین دقت داشته باشید که مهم ترین بخش از کارت گرافیک در پردازش Lumion قسمتیبا نام GPU، است که همان Chipset اصلی کارت گرافیک می‌‍باشد، به بیان ساده تر، این موضوع که شما بر روی کارت گرافیک خود از چه GPU و یا Chipset برای پردازش گرافیکی بهره‌ مند شوید در استفاده از Lumion و سرعت پردازشی این نرم افزار تاثیر مستقیم خواهد داشت.

البته در مورد مقوله کارت گرافیک و GPU به صورت مفصل و مبسوط برای دوستانی که در کلاس آموزشی حضور یافتند گفت و گو شده.

و اما بخش بعدی که در داخل قطعه‌ی کارت گرافیک دارای اهمیت، بعد از GPU می‌باشد، Ram کارت گرافیک است. به واقع وجود میزان حافظه Ram بیشتر در کارت گرافیک به منزله Load و پردازش حجم بیشتری از اطلاعات موجود در کتابخانه Lumion قلمداد می‌گردد.این موضوع به معنای امکان اضافه نمودن مقدار Detailها و جزئیات بیشتری از Library نرم افزار Lumion به صحنه خواهد بود، که به طبع دست شما را در ایجاد صحنه‌ها و گرافیک‌های فاخر باز می‌گذارد.

و اما در درجه سوم اهیمت، نام CPU دیده می‌شود. از اهمیت مدیریتی و به اصطلاح سرپرستی سیستم توسط CPU هیچگاه نمی‌توان چشم پوشی نمود، در رابطه با عملکرد Lumion که در پردازش به کارت گرافیک وابسطه است نیز این موضوع صدق می‌کند. وظیفه CPU علاوه بر پردازش اطلاعات محاسباتی، مدیریت و ایجاد هماهنگی در بین قطعات کامپیوتری نیز می‌باشد، که خب، Lumion و کارت گرافیکی نیز در زیر مجموعه‌های همین سیستم قرار دارند.

در واقع اینبار CPU برخلاف عملکرد موتور رندرهای آفلاین دیگر، در جریان مستقیم پردازشی اطلاعات قرار نمی‌گیرد، بلکه در این موضوع حکم مدیریت کننده و هماهنگ کننده سلسله اتفاقات و جریاناتی خواهد بود که در پردازش مادر و یا سیستم ویندوز در حال وقوع می‌باشند.

در حال حاضر قابلیتی درون نرم افزارهای به روز قرار گرفته که امکان Bench Mark گیری از داخل نرم افزار را فراهم ساخته است. در واقع نرم افزارهای جدیدتر ابزارها و شرایطی را در جهت شناسایی و محک زدن توان پردازشی سیستم کامپیوتری در اختیار کاربران خود قرار داده اند. به بیان ساده تر این ابزارها و قابلیت‌ها که با عنوان Bench Mark از آن‌ها یاد می‌شود، متری برای سنجش و شناخت بیشتر کاربران از قدرت پردازشی سیستم به شمار می‌آیند، در اصل این پارامترها برای این موضوع در اختیار کاربران قرار گرفته‌اند که بتوان با استفاده از آن‌ها میزان مفید بودن سخت افزار مورد نظر در استفاده از Lumion و یا هر نرم افزار دیگری را سنجید.

یکی از قابلیت‌هایی که در بالا عنوان شد و داخل نرم افزار Lumion نیز وجود دارد، قابلیت System Speed نامیده می‌شود، که وظیفه تست گرفتن از میزان سرعت پردازشی سیستم در هنگام استفاده از Lumion را داراست. در نظر داشته باشید که این قابلیت در داخل Lumion10 در اختیار شما خواهد بود.

در این تست یک محدوده با عنوان Minimal مشاهده می‌شود که حداقل سخت افزار مورد نیاز برای استفاده از Lumion را به نمایش در آورده، و بخش دیگری نیز با عنوان Recommended در واقع حالت پیشنهادی و مناسبی از سخت افزار را به نمایش در خواهد آورد. در نهایت بخش دیگری نیز شرایط آرمانی استفاده از Lumion را معرفی خواهد نمود.

در این میان خوب است که بدانید، نرم افزارها به سه دسته تقسیم می‌گردند، و شامل گروهی خواهند بود که پردازش مورد نیاز خود را از طریق CPU انجام خواهند داد، و گروهی که با بهره گیری از قدرت پردازشی کارت گرافیک و چیپست نصب شده بر روی آن محاسبات مورد نیاز خود را انجام می‌دهند و در آخر گروهی از نرم افزارها نیز وجود دارند که به صورت ترکیبی و در واقع از قدرت پردازشی CPU و GPU موجود بر روی کارت گرافیک برای انجام محاسبات خود بهره می‌برند.

در خصوص تعیین میزان استفاده هر نرم افزار از قطعات مختلف سیستم باید بدانید که مدیریت این موضوع به هیچ وجه از سوی کاربران قابل دسترسی نبوده و کاملاً به ساختار برنامه نویسی نرم افزار مورد نظر بستگی خواهد داشت.

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که Bench Mark به صورت Automatically با اولین بار باز شدن Lumion به شکل زیر برای شما به نمایش در خواهد آمد.

در این تست ستون‌هایی برای شما به نمایش در می‌آیند که اطلاعاتی را از طریق موقعیت جغرافیای خود به کاربر منتقل می‌نمایند، که در ادامه قصد بر تحلیل این ستون‌ها و در مجموع تحلیل این نمودار را داریم.

از ستون اول سمت چپ شروع می‌کنیم، که نمایشگر میزان توان کارت گرافیک سیستم بوده و بیان می‌کند که GPU و کارت گرافیک موجود بر روی سیستم در چه سطحی از توان محاسباتی قرار دارند. در رابطه با تست کارت گرافیک این سیستم می‌توان گفت که یک نمونه کارت گرافیک معمولی می‌باشد که توانسته تغریباً به سطح پیشنهادی از سوی Lumion دست یابد.

در خصوص ستون بعدی، یعنی ستون دوم از سمت چپ، همانطور که مشاهده می‌فرمایید سطح قابل قبولی از Memory موجود بر روی کارت گرافیک را نمایش می‌دهد.

ستون بعدی نیز همانطور که در تصویر واضح است مربوط به هسته مرکزی پردازش ها بوده و بیان می‌دارد که CPU این سیستم با وجود قابل قبول بودن قدرت پردازشی مجموع هسته‌ها از رتبه خوبی برخوردار نشده. علت این موضوع بررسی و سنجش Lumion بر اساس تنها یکی از هسته‌های CPU می‌باشد. به بیان ساده تر با توجه به این موضوع که در CPU مذکور تعداد ۴۰ هسته، وظیفه پردازش اطلاعات و محاسبات را بر عهده دارند اما هر یک از این هسته‌ها دارای فرکانس پردازشی ۲.۲ می‌باشند، نرم افزار Lumion سنجش خود را بر اساس تنها یکی از هسته‌های CPU ارائه داده است.

همچنین خوب است مطلع باشید که برخی نرم افزارها تنها با یک هسته از CPU محاسبات مورد نیاز خود را به اجام می‌رسانند، یعنی تنها با یکی از هر تعداد هسته‌ای که بر روی سیستم خود در اختیار داشته باشید در تعامل و تبادل اطلاعات قرار خواهند گرفت، از این رو برای این نرم افزارها موضوع فرکانس پردازشی هر هسته بیشتر از توان پردازشی مجموعه هسته‌های CPU اهمیت پیدا خواهد کرد.

در ستون بعدی نیز سطح کفایت Memory سیستم بررسی و اندازه گیری شده که مشاهده می‌فرمایید مقدار ۱۶ گیگابایت مموری قابل قبول بوده و رتبه‌ی فرا تر از متوسط را کسب نکرده است.علت متوسط شناخته شدن این حجم از Memory به دلیل بالا رفتن نیاز پردازشی و به همین ترتیب نیاز بیشتر به فضای انتظار برای اطلاعات پردازشی درگذر زمان می‌باشد.

در لیستی که مشاهده می‌نمایید دو عامل مهم وجود دارد که برای شما در هنگام استفاده از Lumion و دریافت خروجی مطلوب از این نرم افزار دارای اهمیت بالایی خواهند بود. کمی پیش تر نیز پیرامون این دو عامل بحث و گفت و گو شد و دانستید که میزان GPU و Memory در پردازش سریع تر و چابک تر محاسبات نرم افزار Lumion دخیل می‌باشند.

جالب است که بدانید در بین دو عامل Memory کارت گرافیک و GPU اهمیت بیشتر مختص GPU بوده و در واقع عامل تعیین کننده چیپست پردازنده کارت گرافیک می‌باشد.

در خصوص اطلاعات و مفاهیم پیرامون کارت گرافیک و GPU در دوره آموزشی وی ری توضیحات کاملی حضور دوستان ارائه شده است که بخاطر پرهیز از موازی کاری در اینجا بر روی مباحث جدید آموزشی تمرکز خواهیم داشت.

در رابطه با مبحث موتور رندرهای Online مانند Lumion و … لازم است که اطلاع داشته باشید مفید ترین قطعه در استفاده از این موتور رندر‌ها GPU می‌باشد، اما در خصوص موتور رندرهای Offline خوب است که بدانید این نوع از موتور رندرها از توان پردازشی CPU سیستم بهره می‌جویند.

در واقع موتور رندرهایی که با عنوان Online شناخته می‌شوند برای دریافت، تبدیل به Database و سپس ترجمه اطلاعات زمانی را صرف نمی‌کنند. یعنی به مجرد ارسال درخواست رندر از سوی کاربر شروع به انجام محاسبات و پردازش آن نموده و به حالت تدریجی یا به اصطلاح Progressive مسیر تکمیل فرایند رندر را دنبال خواهند کرد. این در حالیست که انواع موتور رندرهای Offline در ابتدا Scene را Compile کرده و آن را تبدیل به داده های لیست شده‌ای می‌کنند که به صورت دسته بندی و Source شده در قالب کد های قابل درک برای سیستم آماده پردازش باشد.

همیشه در بین هنرجویان نرم افزارهای طراحی مهندسی و گرافیکی سوالی مبنی بر تفاوت میان CPU و GPU رندرینگ و این موضوع که چرا CPU رفتاری شبیه به GPU از خود بروز نمی‌دهد و به صورت Real Time عملیات رندر گیری را انجام نمی‌دهد؟ وجود دارد. در واقع به علت کم بودن تعداد هسته‌های موجود بر یک CPU نسبت به GPU، انتظارعملکردی شبیه به GPU Rendering از یک CPU دور از واقعیت خواهد بود.

به بیان ساده تر، در حال حاضر بیشترین میزان سلول پردازنده بر روی یک CPU تا رقم ۶۴ هسته و ۱۲۸ رشته موجود می‌باشد که خب در مقایسه با یک GPU متوسط که دارای ۴۰۰۰ هسته خواهد بود به میزان قابل درک و لمسی در بحث پردازش از جایگاه پایین‌تری برخوردار می‌گردد.

 تصور بفرمایید که تعداد ۴۰۰۰ هسته‌ی پردازنده به یکباره وارد Scene می‌شوند تا محاسبات لازم را از قبیل نورها، متریال و انواع Picture Elementsهای دیگر مورد پردازش قرار دهند. همین خورد شدن و توزیع شدن Taskها و فرامین مختلف بین این تعداد از پردازنده موجب سرعت یافتن Proses داده‌ها و اطلاعات گرافیکی تصویر خواهد شد.

در نظر داشته باشید که مبحث Bench Mark موضوع پر پیچ و خمی بوده و به همین جا ختم نمی‌گردد. در ادامه موضوع Bench Mark خوب است که بدانید خیلی از صاحب نظران در موضوع سیستم و پردازنده و یا سخت افزار معتقداند که Bench Mark خود نرم افزارها صلاحیت تعیین توان پردازشی را ندارند و ارقام و آمار ارائه شده از سوی آن‌ها قابل استفاده در تحلیل سیستم نمی‌باشد.

در رابطه با تشخیص قدرت پردازش سیستم توصیه می‌شود که از نرم افزارهای تخصصی این زمینه استفاده بفرمایید، یکی از نرم افزارهای تخصصی در زمینه‌ی Bench Mark با عنوان Pass Mark شناخته می‌شود.

در تصویر زیر نرم افزار Pass Mark را مشاهده خواهید نمود که دارای بخش های مختلفی می‌باشد. هر یک از این بخش‌ها فرصت آزمون گیری و تست قطعه‌ی مورد نظر را در اختیار شما قرار خواهد داد. همچنین توصیه می‌شود قبل از شروع تست یکبار سیستم خود را Reset نمایید و یا در صورت امکان ویندوز آن را تعویض کنید. در نظر داشته باشید که تعویض ویندوز اجباری نبوده و فقط بهتر است در شرایطی که امکان تعویض آن وجود دارد اقدام به نصب ویندوز جدید نمایید تا با این کار مطمئن شوید که سیستم شما از نظر نرم افزاری در شرایط مطلوب قرار دارد.

دقت داشته باشید که در هنگام انجام مراحل تست ممکن است مانیتور شما خاموش و روشن شود و یا اینکه الگوهای گرافیکی مختلفی بر روی صفحه نمایشگر ظاهر گردد، در خصوص این اتفاقات نگران نشوید و اجازه بدهید که تست تا پایان کار مراحل خود را طی نماید.

در واقع علت قابل استناد بودن تستی که از طریق نرم افزارهای تخصصی Bench Mark تهیه می‌شود، مشترک بودن پارامترها و آزمون هاییست که از سیستم دریافت می‌کنند.

در خصوص قطعات گرافیکی، از قدیم الایام همیشه یک کشمکش و رقابتی میان دو قول حوضه گرافیکی یعنی NVidea و AMD وجود داشته است. در واقع این چالش که کدام یک از این برندها سخت افزار مفیدتری را ارائه می‌نماید همیشه جزء مشکلات افراد بوده.  در این میان این موضوع نیز قابل تعمل است که از ابتدای تاسیس برند AMD قیمت تمام شده قطعات سخت افزاری تولید شده توسط این قول گرافیکی همیشه پایینتر از هزینه‌ی تمام شده برای قطعات برند NVidea بوده است. این در حالیست که کاربران معمولاً توان پردازشی بیشتری را با پرداخت بهای کمتر به برند AMD به دست می‌آوردند.

اما متاسفانه از ابتدای کار، همیشه پشتیبانی نشدن قطعات AMD از طرف عمده‌ی نرم افزارهای گرافیکی یکی از مشکلات بزرگ این برند و یا به بیان بهتر مشتریان این قطعات بوده.این موضوع به معنای ضعیف بودن احتمال پشتیبانی نرم افزار گرافیکی هدف شما از سامانه‌های کارت گرافیکی AMD است.

البته در استفاده صرف از Lumion شما می‌توانید روی توان پردازشی بالای کارت گرافیک AMD حساب کنید و این گزینه را برای سخت افزار خود برگزینید. در این صورت با هزینه‌ی پایینتر از کیفیت و قدرت بالاتری در خصوص کارت گرافیک بهره مند خواهید شد. اما خوب است این موضوع را در نظر داشته باشید که در اجرای پروژه‌های سه بعدی و گرافیک محور معمولاً همه‌ی متخصصین با پکیجی از نرم افزارهای کاربردی سر و کار خواهند داشت.

همانطور که گفته شد در حال حاضر برند NVIdea از لحاظ قطعات گرافیکی در صدر جدول قرار دارد، این در حالیست که کمپانی AMD در سال‌های اخیر دامنه پوشش قطعات خود را افزایش داده و با انواع نرم افزارهای گرافیکی سازگار شده، که این موضوع احتمال نزدیک شدن و یا حتی عبور این برند را از رقیبش بیشتر خواهد کرد.

همانطور که اطلاع دارید کارت‌های گارفیکی  NVidea بر پایه مدل‌های مختلفی در بازار عرضه می‌گردند و با عناوین مختلفی مانند GTX، RTX و یا حتی Coadro و … شناسایی می‌گردند.در میان مدل‌های مختلف کارت گرافیکی NVidea نسل جدیدی نیز به تازگی معرفی شده‌اند که بر خلاف سری‌های قدیمی‌تر GTX دارای یک واحد پردازشی مستقل با عنوان Real Time Raytracing می‌باشند. وظیفه‌ی این واحد پردازنده مستقل محاسبه برخی Effectهای تصویری و برداشتن حجم پردازشی این معادلات از روی دوش GPU می‌باشد. جالب است که بدانید، این Effectهای تصویری مانند Reflect، Refract و Fog و … در حال حاضر با سرعت و دقت بیشتری توسط بخش مستقلی از کارت گرافیک‌ها در حال محاسبه هستند. این موضوع سبب شده تا آزادی عمل بیشتری در اختیار GPU قرار بگیرد و محاسبات سنگین تر و مهم تر تصویری را در زمان کم تری پردازش نماید.

چه لپ تاپی تهیه کنیم؟

اخیراً تعداد زیادی از دوستان در شبکه‌های اجتماعی و پورتال سایت مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران، این سوال را مطرح نموده‌اند که چه لپ تاپی تهیه کنیم بهتر و مفید تر خواهد بود؟

در خصوص تهیه سیستم لازم به ذکر است که توجه داشته باشید، تکنولوژی هر زمان که به سمت Compact شدن پیش رود به این معناست که از کارایی و کیفیت کاسته و به هزینه اضافه می‌کند. همچنین موضوع دما و حرارت ایجاد شده از این قطعات نیز مطرح خواهد بود که در زمان کار باعث افت Performance هر یک از قطعات خواهد شد.

ضمناً در صورت رفع مشکل حرارت قطعات، باز هم به واسطه بالا بود هزینه‌ی لپ تاپ‌‎ها به علت Compact شدن تجهیزات و قطعات، بهتر است که نصف و یا یک چهارم هزینه‌ی در نظر گرفته شده برای لپ تاپ را به منظور تهیه یک سیستم با Config مشابه صرف نمایید.به بیان ساده تر شما می‌توانید یک چهارم و یا گاهاً یک دهم هزینه یک لپ تاپ را پرداخت نموده و یک کامپیوتر با همان Config تهیه نمایید.

در خصوص معقوله پرزنت نیز توصیه می‌شود که به جای تهیه یک لپ تاپ با Config قوی برای کار و پرزنت بهتر است که بهره وری کار خود را از یک کیس دریافت نموده و برای نمایش انیمیشن، تصاویر VR و یا عکس‌هایی که به کمک سیستم خود تهیه نموده‌اید از یک تبلت و یا یک لپتاپ ارازن قیمت استفاده نمایید.

شناخت حداقل‌های سخت افزاری

 برای تهیه کارت گرافیک توصیه می‌شود از مدل‌هایی که دارای Memory بالا تر از ۴ گیگابایت هستند استفاده گردد و همچنین سری‌های ۱۰۶۰ به بالا می‌تواند برای استفاده و انجام عملیات‌های رندرگیری مفید تر واقع شوند. در رابطه با تهیه CPU نیز بهتر است که از قالب ۴ هسته ای، که هر یک به تنهایی دارای توان پردازشی بالای ۳ گیگاهرتز باشد بهره مند شوید. در نظر داشته باشید که استفاده از CPUهایی که تمرکز در بالا بردن Performance هر هسته به تنهایی دارند گزینه مناسب تری برای کار با لومیون می‌باشند، و در رابطه با Memory سیستم نیز مقدار ۱۶ گیگابایت را به عنوان کمترین حجم در نظر بگیرید، چراکه کم بودن Memory سیستم در هنگام کار ممکن است برای شما از آزادی عملتان بکاهد.

همچنین در خصوص استفاده از هارد اینترنال، بسیار توصیه شده است که از مدل های SSD استفاده بفرمایید و در هنگام نصب Lumion توجه داشته باشید که حتماً این نرم افزار بر روی درایو مربوط به هارد SSD فعال گردد. این موضوع بخاطر وجود کتابخانه‌های Lumion در مسیر نصب این نرم افزار می‌باشد، مسلماً در صورت وجود اطلاعات و انواع جزئیات کتابخانه Lumion بر روی هارد SSD سرعت Load این داده‌ها بالا تر رفته و چالاکی بیشتری را در این زمینه تجربه خواهید نمود.

معمولاً توصیه می‌شود، یک هارد درایو SSD به صورت مجزا برای نصب ویندوز و نرم افزار‌ها در اختیار داشته باشید که برای این امور نیز ۲۵۶ گیگابایت فضای ذخیره سازی کفایت می‌کند.

آیا امکان استفاده از تکنولوژی SlI در Lumion وجود دارد؟

 در خصوص این سوال، باید عرض شود که امکان استفاده از چندین GPU بر روی نرم افزار Lumion وجود ندارد و از این گذشته بهره جویی از فناوری Cross Fire نیز در این نرم افزار بیهوده بوده و در واقع امکانپذیر نمی‌باشد. به بیان بهتر، Lumion تنها از کارت گرافیکی متصل به مانیتور سیستم استفاده خواهد نمود، یعنی همان کارت گرافیکی که وظیفه پردازش تصویر را بر روی نمایشگر بر عهده دارد هدف و مقصد پردازش داده‌های Lumion می‌باشد.

خوب است که بدانید در روند آموزشی این دوره مبنای مطالب عنوان شده در حالتیست که شما هنرجوی عزیز از Lumion هیچگونه سر رشته و اطلاعاتی ندارید، بنابراین از ابتدا و جزء به جزء با نرم افزار آشنا خواهیم شد. مواقعی نیز به سراغ تری دی استودیو مکس خواهیم رفت و از تعامل آن با نرم افزار Lumion استفاده خواهیم کرد، در نتیجه دوستانی که می‌خواهند با Lumion کار کنند نیاز به دانستن مقدمات کار با تری دی مکس و تسلط بر مباحث پایه‌ای این نرم افزار خواهند داشت.

43 دیدگاه‌ها

 1. سلام نرم افزار لومیون رو که دانلود کردیم فقط یک پارتش رو اکسترکت کنیم کافیه؟همش ارور ری نیم میده.

  • با سلام و احترام
   مشکل Rename Error به دلیل پشت سر هم نبودن عناوین فایل ها میباشد
   در صورتی که فایل های نرم افزار به صورت توالی پشت سر هم شماره گذاری نشده باشند امکان Extract و نصب آن وجود ندارد
   با تشکر مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران

  • با سلام و احترام
   در صورتی که CPU شما درگیر محاسبات و عملیات دیگری نمیباشد برای اجرای نرم افزار ضعیف خواهد بود
   اما پایه عملیات و محاسبات لومیون بر دوش CPU نیست و با استفاده از کارت گرافیک صورت میپذیرد
   در صورتی که از لپ تاپ استفاده میکنید چاره ای به جز مدارا نمودن با همین سیستم باقی نخواهد ماند
   اما در صورت استفاده از سیستم PC میتوانیدذ برای ارتقاء هسته مرکزی پردازنده با تیم پشتیبانی به شماره تماس ۰۲۱۴۴۶۱۸۵۰۲ تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان در خصوصو سخت افزار بهره ببرید
   با تشکر مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران

 2. سلام دوستان خدا قوت
  یه سوال برای نصب نسخه ی جوابگو برای سیستمم میخواستم بپرسم ازتون
  _ لب تاپ ایسوس k550vx
  _ رم خودش ۸ بود که یه ۸ با باس ۲۵۰۰ اضافه کردم بهش یعنی در مجموع ۱۶
  گرافیک ۸ ( gtx 950 m )
  سیپیو هم cori 7 – 6700HQ
  لومیون ۱۰ رو میتونم روی این سیستم نصب کنم ؟؟؟

 3. سلام . من‌ لومیون رو نصب کردم . کرکش کردم ولی باز نمیشد، کل پوشه لومیون تو program files رو گذاشتم تو exclusion آنتی ویروسم درست شد . ایرادی نداره؟ لپ‌تاپم ویروسی نمیشه؟

 4. کرک رو دوباره انجام دادم؛ بازم باز نمیکنه. این دفعه سومه نمیدونم چیکار کنم.
  میشه بگید چیکار کنم؟ چرا نرم افزار درست میشه ولی دوباره بعد از چند روز کار نمیکنه؟

  • با سلام و احترام
   شما باید قبل از هربار اجرا کردن یک مرتبه انتی ویروس ویندوز رو غیرفعال کنید
   گاها قرنطینه شدن فایل کرک به درستی عمل نمیکند
   برای اطمینان با هر بار روشن کردن سیستم غیرفعالش کنید
   با تشکر مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران

 5. سلام خدا قوت من یه مشکلی برام تو نصب پلاگین railcloneپیش اومده که ممنون میشم جواب بدید
  وقتی تو این مرحله start میکنم error میده و کرک نمیشه ممنون میشم کمک کنید

  • با سلام و احترام
   انتی ویروستون فایل مربوط به railclone رو پاک کرده.

   شما اگر ویندوزتون ۱۰ هستش. و انتی ویروس خود سیستم رو نصب دارید. اونو اجرا کنید.
   بعد از سمت چپ بر روی virus & threat protection کلیک کنید. و در بخش بعدی بر روی threat history کلیک کنید. داخل این بخش فایل هایی که انتی ویروس به عنوان ویروس شناخته و اونا رو پاک کرده هستشون. فایل مربوط به railclone رو پیدا کنید و بر روی restore بزنید.

   ولی اگر این کار براتون سخته. بهتره. مسیر نصب ریل کلون رو به انتی ویروستون بدید که اونو نگرده . و دوبارع برنامه ریل کلون رو نصب کنید

   با تشکر مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران

 6. سلام وقت بخیر ببخشید من لومیون رو نصب کردم ولی باز نمیشه و از اون جالب تر اینکه هیچ اروری هم نمیده

  • با سلام و احترام
   در خصوص ایجاد بازه وسیعی از آبجکت های آماده و متریال ها شما میتوانید مجموعه ها و کتابخانه های مورد نظر خود را برای این نرم افزار دانلود کرده و مورد استفاده قرار دهید.
   با تشکر مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران

  • با سلام و احترام
   کارت گرافیک به مجموعه ای از قطعات مانند GPU و رم کارت گرافیک گفته میشود که به صورت پک در کنار یکدیگر قرار گرفته و انواع عملیات های پردازش گرافیکی را انجام داده و تصویر نهایی را با استفاده از هزاران هسته موجود بر روی چیپست GPU برای کاربر به نمایش در می آورد
   و اما GPU چیپست استفاده شده بر روی کارت گرافیک میباشد که دارای هزاران هسته پردازشگر برای اجرای محاسبات گرافیکی و نمایشی است
   با تشکر مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران

 7. ببخشید من یک کارت گرافیک مدل rtx 2060 super در ۸ گیگابایت مموری میخواتمک بگیرم به نظر شما این مدل و کاراییش خوبه؟

  • با سلام و احترام
   بله
   با توجه به اینکه تمامی بار محاسباتی الگوریتم های مختلف نرم افزار لومیون بر دوش کارت گرافیک و GPU هست نیازی به در اختیار گیری CPU در تعدا بالا نخواهد داشت
   بنابر این منطقی هم هست که این نرم افزار تنها به استفاده از یک هسته از CPU بسنده کنه
   با تشکر مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران

 8. سلام
  استاد ببخشید من اگر بخوام یک سخت افزاری رو تهیه کنم اینبار دیگه نیاز نیست برای CPU هزینه کنم به نظر شما برای کارت گرافیک قوی تر برنامه ریزی کنم؟

  • با سلام و احترام
   با توجه به تکیه محاسبات لومیون بر کارت گرافیک و چیپست GPU توصیه میشود برای تهیه کارت گرافیک قوی تر برنامه ریزی نمایید
   این در حالیست که قصد نداشته باشید از V.Ray برای رندر گیری استفاده کنید
   با تشکر مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران

برای ارسال نظر و یا پاسخ به نظرات دیگران لطفا در سایت ثبت‌نام نمایید و یا در صورت عضویت ابتدا از بخش ورود لاگین فرمایید.

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید