این ویدئو رایگان می‌باشد و بدون پرداخت هزینه تنها با ساخت یک عضویت در سایت برای شما فعال خواهد شد!!

برای عضویت و دسترسی به این ویدئو و سایر فیلم های آموزشی رایگان، کافیست که در وب سایت ما ثبت نام نمایید. در صورت بروز هر گونه مشکل حین ورود به سایت با شماره ۰۲۱۴۴۶۱۸۵۰۱ تماس حاصل نمایید.

آشنایی با انواع Landscape و انواع Brush

عرض درود و احترام دارم خدمت همه شما همراهان گرامی

بار دیگر خدمت شما هستیم با یکی دیگر از آموزش‌های نرم افزار کاربردی لومیون

✔ پشتیبانی: در صورت بروز سوال و یا نکته‌ای برای شما دوستان عزیز می‌توانید در پایین همین صفحه اقدام به درج آن بفرمایید. به مجرد رو به رویی پشتیبانان شما در موسسه با سوالات مطرح شده، پاسخ در همان محل برای شما ابلاغ خواهد شد.

✔ ارتباط با استاد: در صورت تمایل برای برقراری ارتباط مستقیم با بنده از پل ارتباطی اینستاگرام و به آدرس [email protected] استفاده کنید.

آنچه خواهید آموخت:
همانطور که گذشته از این خدمت شما دوستان عزیز به صورت گذرا عنوان شد در لومیون بخشی را با عنوان Land Scape در اختیار دارید. وظیفه این بخش ایجاد محیط آماده برای کاربر می‌باشد. همچنین Land Scape شامل شش قسمت اصلی نمایش داده شده در تصویر زیر است. این شش قسمت با عناوین Hight، Water، Ocean، Paint، Open Street Map و Land scape Grass شناخته می‌شوند که به صورت کامل و جزء به جز هر کدام از این قسمت‌ها را بررسی خواهیم نمود.

intro-landscape01-free-tutorial

مشروح آموزش:

بخش اول Hight :
با توجه با نامی که برای آن انتخاب شده است امکان انتخاب و تعیین ارتفاعی را به کاربر داده است. آیکون این گزینه که به صورت یک کوه به نمایش در آمده است. مشخص خواهد کرد که این بخش برای ایجاد یک کوه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
با انتخاب این مورد شما امکان ساخت یک تپه و یا Train را خواهید داشت. همچنین پنج گزینه‌ی کمکی برای اعمال مدیریت بر امکانات این بخش با انتخاب آن رو به روی گزینه مورد نظر قرار خواهند گرفت. توجه داشته باشید که ایجاد این تپه‌ها با استفاده از کلیک موس و کشیدن آن به طرفین امکان پذیر بوده و در لحظه برای شما صخره‌ها را در محل مورد اشاره ایجاد می‌کند.

آپشن‌های این بخش: برای مدیریت عملکرد این گزینه می‌توان به Brush Size اشاره نمود که سایز قلم را برای ایجاد تپه‌ها مشخص می‌کند. در حقیقت شما در هنگام ایجاد این تپه‌ها در حال ترسیم آن‌ها در صحنه هستید. همانطور که شما هم اطلاع دارید برای ترسیم و Paint نمودن به استفاده از قلم و یا همان brush احتیاج خواهیم داشت.

intro-landscape02-free-tutorial

یعنی به کمک استفاده از قلم و Brush بر روی این Plain موضوع ترسیم انجام می‌شود. به طبع با بالا بردن مقدار عددی brush Size آستانه و محدوده اثرگذاری دستور افزایش ارتفاع نیز تغییر خواهد کرد. و اما گزینه‌ی دیگری با عنوان Brush Speed در اختیار شما خواهد بود که با استفاده از آن می‌توانید مدیریتی را بر روی سرعت و شدت اعمال تغییرات داشته باشید. در نظر داشته باشید که با وارد نمودن مقدار دلخواه برای ایجاد تپه در محل مورد نظر می‌توانید آن را به صورت عددی وارد نموده و تنها با استفاده از کلیک موس اقدام به خلق برجستگی نمایید.

نکته‌ای که در خصوص ابعاد Brush وجود دارد مبنی بر حداقل اندازه قلم تا مقدار ۱.۵ و حداکثر اندازه آن تا ۵ می‌باشد. ضمناً گزینه‌ای که در تصویر زیر مشاهده می‌نمایید به شما امکان Undo و یا همان عقب گرد کردن از تغییرات و تپه‌های ایجاد شده را خواهد داد. در نظر داشته باشید که تعداد مراحل Undo در Lumion بسیار کم بوده و به یک الی دو مرتبه محدود می‌گردد.

intro-landscape03-free-tutorial

 با این حال در صورت نیاز برای بازگردانی صحنه به حالت اولیه می‌توانید از گزینه‌ی Flatten Landscape Map استفاده نمایید.

intro-landscape04-free-tutorial

 در همین بخش شما می‌توانی با انتخاب آپشن نمایش داده شده در تصویر زیر فرو رفتگی های مورد نظر خود را بر روی Land Scape ایجاد نمایید. توجه داشته باشید که دو گزینه مدیریتی نیز بر روی قلم قابل استفاده خواهند بود.

intro-landscape05-free-tutorial

بخش دوم Jitter:
گزینه‌ی بعدی که آن را در تصویر زیر مشاهده خواهید کرد، بر روی تپه‌ی ایجاد شده امکان خلق یک سطح تخت را به شما خواهد داد. همچنین بلعکس این موضوع نیز می‌تواند بری شما تجربه Paint یک تپه را به همراه پترن نویز رقم بزند که با عنوان Jitter شناخته می‌شود. به خاطر داشته باشید که این آپشن توانایی دریافت Hight Map را نیز داراست.
همانطور که در دوره آموزشی تری دی مکس نیز به این موضوع اشاره شد این Mapها برای آپشن‌های Map پذیر مورد نظر نقاط پستی و بلندی را مشخص خواهند کرد. این Mapها تصاویری هستند که با فرمت DDS ذخیره سازی شده‌اند و با همین فرمت نیز در نرم افزارهای طراحی سه بعدی شناخته می‌شوند.

خوب است که بدانید فرمت DDS مخصوص ذخیره سازی تصاویری از جنس Raster Img می‌باشند. این فرمت می‌تواند پیکسل‌ها را هم به صورت Compressed و هم به شکل Un Compressed ذخیره سازی نماید. به بیان ساده تر در استفاده از این فرمت هم می‌توانید برای پیکسل‌های مختلف Codec تعریف نمایید وهم می‌توانید هیچگونه Codec خاصی را برای ذخیره سازی آن‌ها در نظر نگیرید. در خصوص مبحث Codec می‌توانید برای یادآوری و کسب اطلاعات دقیق به جلسه ابتدایی دوره آموزشی تری دی استودیو مکس مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که عموماً از این فرمت برای ساخت بازی و Texturing انواع Video Gameها استفاده می‌کند. همچنین امکان استفاده از انواع Mapهای دیگر نیز برای شما وجود دارد، برای Load هر نوع Map تعداد زیادی از فرمت‌ها در Lumion پشتیبانی خواهند شد.

امکان استفاده از Mapهای جغرافیایی واقعی نیز برای کاربران فراهم شده است، به این صورت که با مراجعه به وبسایت Train Party شما می‌توانید پس از انتخاب محدوده جغرافیایی مورد نظر Hight Map آن را در فرمت‌های دلخواه دریافت نمایید. در این وبسایت پس از انتخاب محدوده مورد نظر با انتخاب گزینه دانلود و تعیین نمودن عنوان فایل مورد نظر، امکان دانلود آن برای شما میسر خواهد شد. دقت داشته باشید که با یکبار دانلود محدوده انتخابی با کیفیت‌های مختلف برای شما ذخیره خواهد شد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده خواهد شد محدوده ۸ کیلومتری انتخاب شده به شکل برجستگی بر روی Landscape نرم افزار Lumion پیاده سازی گردیده است.

intro-landscape06-free-tutorial

نواحی روشن در هر Hight Map نمایشگر مناطق مرتفع بوده و نواحی تاریک تر مشخص کننده پستی‌های موجود بر سطح مورد نظر می‌باشد. همچنین امکاناتی در اختیار کاربران قرار دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانند اقدام به ایجاد تغییراتی بر روی تپه‌های ساخته شده به کمک Map نمایند.

بخش سوم Ocean:
گزینه بعدی مورد بحث نیز Ocean است که اقیانوسی را با امکان تعیین میزان ارتفاع در اختیار شما قرار خواهد داد. در ادامه در خصوص این گزینه توضیحاتی ارائه شده است. گزینه‌ی بعدی مورد بحث Water است، که به شما امکان ایجاد آب را در محدوده‌های کوچک در خواهد داد. جالب است که بدانید این آپشن برای ایجاد برکه مناسب تر است و نیازی نیست که برای ایجاد استخر از این مورد استفاده نمایید، چرا که گزینه های مناسب تری در جلسات بعدی خدمت شما معرفی خواهند شد.
توجه داشته باشید که امکان در اختیار گرفتن آب به انواع شکل‌های یخ شده، گل آلود، کم عمق و حتی بسیار شفاف نیز فراهم شده است و اما برای در اختیار گرفتن آب‌های وسیع تر در محیط Lumion باید چه کرد؟ در این صورت شما می‌توانید از حالت Ocean برای ایجاد یک اقیانوس که تا امتداد افق کشیده شده است استفاده نمایید. در این حالت با انتخاب Ocean و زدن دکمه روشن می‌توانید مشاهده بفرمایید که اقیانوسی تا خط افق برای شما به وجود خواهد آمد.در خصوص مدیریت این گزینه هم آپشن‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تعیین نمایید که اقیانوس ایجاد شده به شکل مواج و آرام در بیاید. در نظر داشته باشید که افزایش این مقدار باعث کف آلود شدن سطح آب نیز خواهد شد. همچنین میزان کدر بودن آب با گزینه Turbidity قابل تنظیم خواهد بود. گزینه دیگری برای مدیریت اقیانوس در اختیار خواهید داشت که جهت وزش باد و تاثیر آن در حرکت سطحی آب را مشخص می‌نماید. در ضمن تغییر سرعت وزش باد و تاثیر آن بر روی سطح آب نیز از همین قسمت برای شما امکانپذیر است. آپشن دیگری نیز برای تعیین ارتفاع اقیانوس در اختیار کاربر قرار دارد که می‌توان آن را از طریق Slider کنترل نمود.همچنین به یاد داشته باشید به کمک کلید Shift می‌توانید میزان تاثیر Slider را بر روی تغییر ارتفاع سطح آب به شکل نرم تر مدیریت نمایید.

تعیین رنگ آب دریا : این نکته را به یاد داشته باشید که Color 1 تعیین کننده رنگ برای نواحی غیر شفاف و یا به اسطلاح دور دست است و Color 2 به منظور ایجاد فام رنگی در ناحیه شفاف اقیانوس در اختیار شما دوستان قرار دارد. موضوع شفافیت و عدم شفافیت آب مربوط به قانون فرنل خواهد بود که در رابطه با قوائد آن در دوره تری دی مکس و وی ری به صورت مفصل توضیحات لازم ارائه شده است. در واقع هر چه زاویه دید به سمت آب عمود تر باشد سطح آن را شفاف تر خواهید دید و هر چه سطح آب را به شکل اوریب تر تماشا کنید از شفافیت سطح آن کاسته و به Reflect آن افزوده خواهد ‌شد. دقت داشته باشید که در صورت وجود ساحل در صحنه و برخورد آب با سطح آن میزان کف بیشتری را در نواحی ساحلی مشاهده خواهید کرد که به واقعی تر شدن Scene کمک می‌کند.

بخش چهارم Paint:
گزینه دیگری که قصد گفت و گو در رابطه با آن را داریم Paint نامیده می‌شود.این مورد به شما امکان ایجاد انواع بافت را بر روی سطوح مورد نظر خواهد داد. در این بخش نیز با گزینه‌هایی مانند Brush Size رو به رو هستید. همچنین بعد از انتخاب و اعمال هر یک از Textureها می‌توانید با انتخاب Texture متفاوتی آن را بر روی سطح مورد نظر با استفاده از Drag کردن  با Brush بافت مورد نظر را Paint نمایید.
در این حالت ترسیم انجام شده بر روی سطح مورد نظر به آرامی صورت خواهد گرفت که شما می‌ توانید با استفاده از Brush Speed مدیریتی را بر روی شدت و سرعت ترسیم بافت داشته باشید. در این بخش گزینه‌ای با عنوان Tile Size نیز در اختیار کاربران قرار گرفته است که Scale و مقیاس تکرار Texture را بر روی ناحیه Paint شده تنظیم می‌کند.

توجه فرمایید که علاوه بر امکان انتخاب انواع Landscapeها فرصت افزودن train به آن‌ها نیز فراهم شده است تا تجربه بهتری از افزودن و Paint نمودن Texture بر روی انواع سطوح داشته باشید. همانطور که از این پیش تر هم عنوان شد با Double Right Click کردن می‌توانید بر روی قسمت مورد اشاره زوم نمایید، این آپشن تجربه‌ای مشابه همان Zoom Extend موجود در تری دی مکس را برای شما رقم خواهد زد. به خاطر داشته باشید که امکان انتخاب تعدادی Preset و اختصاص دادن به Landscape مورد نظر وجود دارد. آپشن Tuggle Rock نیز برای ایجاد قسمت‌های صخره‌ای در بخش‌های نوک تیز تر تپه‌های ایجاد شده در اختیار شماست که با خاموش کردن آن می‌توانید شاهد ایجاد تپه‌هایی به شکل یکنواخت و تماماً پوشیده شده از بافت منبع را تجربه نمایید. توجه داشته باشید که آپشن Tile به صورت مستقیم بر روی Texture انتخاب شده تاثیر گذار خواهد بود.

بخش پنجم Grass :
در استفاده از چمن برای واقعی تر بودن و زیبایی هر چه بیشتر این موضوع می‌بایست گزینه Grass را برای هر یک از Textureهای مورد نظر فعال سازید. جالب توجه است که این گزینه حتی بر روی Textureهایی که مربوط به چمن نباشند هم عمل می‌کند.
البته از گزینه Grass بخاطر کیفیت پایین آن در نمایش سه بعدی، بیشتر در Land Scapeهای بزرگ استفاده می‌شود. علت این موضوع هم عدم وجود جزئیات و کیفیت مطلوب بر روی این گزینه خواهد بود. اما فراموش نکنید که استفاده از این Grass برای کامپیوترها و سیستم‌های دارای توان پردازشی پایینتر سودمند بوده و می‌تواند نتایج قابل قبولی را رقم بزند.

همچنین امکان استفاده از Defuse اختصاصی و Texture دلخواه برای Bump نیز در Lumion وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را به نرم افزار وارد نمایید. در حالت رندر نیز اثرات Normal Bump بر روی برجستگی‌ها و سه بعدی سازی Texture مشهود خواهد بود، اما در محیط Build این موضوع کمتر به چشم می‌خورد. در خصوص Presetهای موجود رد این بخش نیز انواع مختلف صحرایی و کوهستانی در اختیار شماست تا به نتایج مورد نظر دست یابید. البته در رابطه با گزینه Grass باید بدانید که گزینه‌هایی برای تعیین نحوه رشد و میزان انظبات در آن‌ها در اختیار شما خواهد بود. همچنین امکان ورود انواع سنگ‌های ریز و یا درشت به صورت random در بین Grassها برای شما وجود خواهد داشت.

به خاطر داشته باشید که امکان ایجاد اکوسیستم و انواع زوائد مانند بوته‌ها برای کاربران فراهم شده است. البته این موضوع را هم از یاد نبرید که استفاده از این اکو سیستم‌ها بیشتر در خصوص ایجاد یک محیط بزرگ مناسب هستند و این هم به علت پایین بودن کیفیت اکوسیستم آماده می‌باشد.

بخش ششم Open Street Map :
بخش دیگری در این نرم افزار وجود دارد که به دلیل کرک شدن و قطع دسترسی آن از اینترنت در ایران مورد استفاده نیست، با عنوان Open Street Map شناخته شده است. در واقع این گزینه به شما امکان وارد نمودن نقشه خیابان‌ها را از سرور شرکت سازنده به داخل لومیون خواهد داد تا با استفاده از آن بتوانید اقدام به ایجاد خیابان بندی‌ها مطابق با آنچه که در واقعیت وجود دارد نمایید.
همچنین در کنار نقشه خیابان‌ها این گزینه امکان در اختیار گرفتن انواع ساختمان‌ها را در قالب یک Box مختصر به شما خواهد داد. تا در چینش محیط مورد نظر بتوانید جوانب موجود را در محاسبات خود لحاظ نمایید. همچنین با جست و جو در اینترنت نیز می‌توانید موضوع مطرح شده را به خوبی مشاهده نمایید.

پرسش و پاسخ :
در صورت وجود سوالاتی در رابطه با آموزش‌های این جلسه لطفاً آن‌ها را در بخش نظرات در پایین همین صفحه و یا در دایرکت اینستاگرام بنده در ارتباط بگذارید.

 

24 دیدگاه‌ها

 1. سلام من همیشه از اموزش های شما استفاده میکنم خیلی عالی و کار امد هست
  فقط یک سوال داشتم من لپتابم حجم کمی دارد وحجمش ۴ گیگ بیشتر نیست
  من میتونم از لومیون ۴ استفاده کنم و دانلودش کنم یا خیر
  ممنون

  • سلام
   عرض ادب و احترام
   خدا رو شکر که آموزش ها برای شما مفید بوده
   در رابطه با نرم افزار می تونید با بخش فنی با شماره ۴۴۶۱۸۵۰۲ در تماس باشید.
   با تشکر مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران

  • با سلام و احترام
   خیر شما میتوانید برای تخصیص Texture به بخشی که میخواهید Paint کنید از بافت های خود نرم افزار که به صورت پیشفرض در اختیار دارید استفاده کنید
   با تشکر مرکز ملی کامپیوتر گرافیک ایران

 2. ببخشید چطوری میتونیم یک Hight Map ایجاد کنیم؟
  و اینکه برای استفاده از این چیزی که ساختیم باید چه فرمتی باشه؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید