محمد علی دهنادپور هستم؛ ۲۷ سالمه و از شانزده سالگی وارد بازار کار شدم و در دبیرستان رشته معماری رو انتخاب کردم. در اون دوران اتوکد و فاز یک رو به صورت حرفه‌ای آموزش دیدم و بعد که وارد دانشگاه شدم فاز دو رو به صورت حرفه‌ای آموزش دیدم و چون از قبل از دانشگاه مشغول کار بودم در حرفه فاز یک و دو بسیار خبره هستم. و پروژه‌های بسیار زیادی رو انجام دادم از جمله لابی پروژه زعفرانیه و طراحی فضای استخرش رو انجام دادم و پروژه ویلای دیگری در دماوند طراحی صفر تا صدش رو انجام دادم و در مجموع ده سال هست که سابقه حرفه‌ای دارم.

با من از طریق آدرس ایمیل Dehnadmohammad@yahoo.com در ارتباط باشید.

برای مشاهده نمونه کار‌های من می‌توانید به آیدی Architect_dehnadpour@ در اینستاگرام مراجعه کنید. 

چی شد تمایل پیدا کردید نرم‌افزار تری دی مکس رو یاد بگیرید؟

من از ماکت‌سازی متنفر بودم بعد یکی از دوستانم بهم گفت تو که از این کار بدت میاد و نمی‌تونی کارت رو ارائه بدی باید یک نرم‌افزار سه‌بعدی یاد بگیری به همین دلیل پرس و جو کردم و در گوگل سرچ کردم دیدم نرم‌افزار تری دی مکس یک برنامه قوی سه‌بعدی کردن پروژه‌ها‌ست و بعد به صورت خودآموز شروع به یادگیریش کردم و بعد فهمیدم اگر بخوام خودم پروژه‌هامو انجام و ارائه بدم باید از تری دی استفاده کنم تا نرم‌افزار‌های دیگه.

چطور با این دوره آموزشی آشنا شدید‌؟

من دوستی در مقطع کارشناسی در دانشگاه داشتم به اسم نوید اون به من گفت تو که انقدر هر روز داری تری دی کار می‌کنی و دنبالش می‌کنی چرا  پیش یک استاد خوب نمیری! گفتم مگه استاد خوب هم داریم؟! گفت در مرکز کامپیوتر گرافیک ایران استادی هست بنام استاد و می‌تونی پیش ایشون بری و شماره اینجا رو به من داد اما از اون موقع دو سال طول کشید که تماس بگیرم چون داشتم پروژه ارائه می‌دادم، به جایی رسیدم انقدر که از کار‌های تری‌دیم انتقاد شد تصمیم جدی گرفتم که با مرکز تماس بگیرم و تری دی مکس رو به صورت جدی شروع کنم.

به نظرتون یادگیری تری دی مکس چه تاثیری در کسب و کار و شغلتون گذاشت؟

من تری دی مکس رو به عنوان یک نرم‌افزار تخصصی انتخاب کردم تا ازش پول دربیارم و طراحان و معماران بزرگی رو می‌دیدم که دفتر و آتلیه معماری دارن ولی تری دی مکس‌کار خوب ندارند که بخوان کاراشون رو با این نرم‌افزار ارائه بدن، و کیفیت پروژه‌هاشون اونقدر زیاد نیست که بخوایم درباره اجرا صحبت کنیم خوب مسلماً کارفرما هم اول کیفیت کار رو می‌بینه و بعد پروژه رو ازمون می‌خواد و در آخر اینکه خود نرم‌افزار تر ی دی مکس یک تخصصه و مثل یک جراح مغز و اعصاب باید تمامش رو یاد بگیریم تا به درآمد‌زایی و پول برسیم.

از خصوصیات دوره بهمون بگین‌؟

من خودم وقتی این نرم‌افزار رو به صورت خودآموز آموزش دیده بودم فکر می‌کردم این نرم‌افزار فقط باکسه و با باکس مدلسازی باید انجام بدی، وقتی وارد کلاس استاد شدم متوجه شدم که میشه با splinها و شیپ‌ها هم مدلسازی کرد یعنی به صورت ترکیبی، من خودم قبل از این پروژه‌هایی که وارد می‌کردم و طراحی داخلی‌هایی که انجام می‌دادم با ۷ میلیون پالیگان کار رو تموم می‌کردم، اما استاد صفر تا صد یک پروژه طراحی داخلی رو با ۵۰۰ هزار پالیگان تموم می‌کردند. و اونجا متوجه شدم که یکی از مزیت‌های کار با تری دی مکس Low Polygon بودنشه که استاد به صورت خیلی حرفه‌ای این موضوع رو به ما آموزش دادند.

 موضوع دیگه در کلاس‌هاشون اینه که می‌تونیم ویدئو‌ها رو به صورت چند‌باره گوش بدیم و هر بار نکته‌ها ازش در بیاریم. به عنوان مثال یکبار یک شیر‌آلات رو داشتم مدل می‌کردم که از طریق Subdivision Surface Modeling داشت مدل می‌شد؛ یادمه که cap پایین رو استاد پاک می‌کردند و من بعد از ۶ بار دیدن متوجه شدم که برای جلوگیری از چروک شدن حجم اینکار صورت می‌گیرد، اونجا بود که باز متوجه شدم که دقیقه به دقیقه ویدئو‌های استاد پر از نکته است.

چه تجربه‌ای در طول دوره کسب کردید‌؟

من شب و روزم تر‌ی دی بود و وقتی کامپیوترم رو روشن می‌کردم اولین چیزی که بالا می‌اومد همین نرم‌افزار بود و هر بار که ویدیو‌های استاد رو نگاه می‌کردم و یک پروژه مدلسازیم رو باهاش جلو می‌بردم ممکن بود تری دی بسته بشه و من هم ذخیره نکرده بودم و باید مجدداً از اول و ابتدا شروع می‌کردم به مدلسازی. خیلی‌ها در این شرایط خسته میشن و حوصلشون نمی‌کشید ادامه بدن و کار رو انجام بدن ولی خوب من ویدئو استاد رو نگه می‌داشتم و دوباره شروع می‌کردم به مدلسازی تا جایی که یادم می‌اومد و مجدد ویدئو‌هاشونو نگاه می‌کردم و اینکه لحظه به لحظه با استاد پیش می‌رفتم و هر آیتم و کاری که انجام می‌دادند ویدئو رو نگه می‌داشتم و پیاده می‌کردم. بهتره که جا نزنن و همینجوری با تلاش مداوم کار رو پیش ببرن تا به نتیجه ایده‌آل می‌رسند.

حرف آخر!

استاد خیلی خصوصیت‌های خوب و ارزنده زیاد دارن ولی چیزی که به ذهنم میاد و به نظر خودم حیرت‌آوره  اینه که استاد بدون هیچ تپقی صحبت‌هاشون رو ادامه میدن به صورت لایو و اینکه یک جوری صحبتهاشون رو به مبحث بعدی ارتباط میدند که آدم همیشه حیرت می‌کنه و به نظر من استاد یک اعجوبه است.

موضوعی که من بهش رسیدم گرفتن یک رندر رئال واقعی تا بتونیم کارفرما رو تحت تاثیر قرار بدیم و محیطی که براش طراحی می‌کنیم بهتر درک کنه و من تو این ده سال کار به این رندر رئال واقعی رسیدم، من رازم رو بهتون می‌‌گم با شناخت دقیق محیط مثل نور و متریال و سایه‌ها و یاد گرفتن تخصصی وی ری شما هم می‌تونید به یک رندر با کیفیت و رئال برسید.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید