میثم نصیریان هستم ۳۷ سالمه، دانشگاه یزد مدرک معماری گرفتم و حدود ۱۲ ساله سابقه کاری دارم فعالیتم از سال ۸۲ شروع شده، اولین کار‌هایی که داشتم در شرکت مشاوره بود که طراحی سالن‌های آرایشی انجام می‌دادند شروع به کار کردم در بخش فاز یک و دو و بعد وارد یک شرکت دیگه‌ای شدم، که شرکتی بود که کار‌های طراحی داخلی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری انجام می‌داد در اون زمان کار فاز یک و دو و تهیه دفترچه‌های اجراییشون رو داشتیم و متره برآورد، و همزمان با شرکت دیگه‌ای کار می‌کردم که اونها در زمینه طراحی شهرک‌های صنعتی فعالیت می‌کرد که اونجا با مهندس علیزاده کار می‌کردم و بعد از اون وارد کار نظارت شدم و پروسه کار نظارت رو از پروژه تجاری اداری در تقاطع مرودشت و معلم به نام پروژه مگا پارس بود که اون زمان به عنوان ناظر وارد شدم، این پروژه بزرگترین بام سبز خاورمیانه نام گرفته بود و در سطح روف گاردنش بسیار گسترده کار شد و بعد از اونجا به عنوان ناظر وارد یک پروژه لوکس که شامل سه برج مسکونی بود در منطقه ازگل شدم، و بعد از اون یک پروژه مذهبی، مسجد کار کردم که یکسری دیتیل‌های فاز ۲ و اجرایی و نظارت داشت و به عنوان سرپرست ناظر در این پروژه سمت داشتم. بعد از اون وارد شرکتی شدم که کارهای طراحی و نظارت بر اجرای بیمارستان‌ها رو در شهرهای مختلف داشتند که با وزارت بهداشت کار می‌کردیم که در اونجا سرپرست آتلیه بودم و بعد از اون وارد کار شدم و به صورت مستقل شروع کردم و در حال حاضر یک پروژه طراحی و اجرای ویلا در شمال ایران رو دارم و یک پروژه مسکونی داخل تهران منطقه منیریه دستمه.

با من از طریق آدرس ایمیل nassirian@gmail.com در ارتباط باشید.

چی شد تمایل پیدا کردید تر ی دی مکس رو یاد بگیرید؟

خوب زمان دانشگاه ما بیشتر با اتوکد کار می‌کردیم و اوایل هم که وارد شدیم دستی کار می‌کردیم که بعدش در این پروسه رفتیم سراغ نرم‌افزار اتوکد. نرم‌افزاری که اون زمان اول قضیه داشتیم کار می‌کردیم اتوکد بود و با اتوکد کار‌های تری دیمونو انجام می‌دادیم. در طول مدت کارم جاهایی که باهاشون کار می‌کردم خودشون مسئول‌های فنی داشتن و مهندس بودن، اونها احتیاج نداشتن که تری دی خاصی بهشون ارائه بدیم تا متوجه کار بشن به عنوان مثال در پروژه‌های بانک یک اداره مرکزی داشتند که باید طرح رو بهشون ارائه می‌کردید و دفاع می کردیم و تاییدشو می‌گرفتیم و بیشتر وقتی با اتوکد طرح و چیدمان‌ها رو می‌دیدند اکی می‌دادند و زیاد لازم نبود تری دی خاصی تحویل بدیم.

یه مقدار که جلوتر رفتیم و تری دی رو شروع کردیم به یادگیری و بیشتر بحث رندرش پیش می‌اومد که قویتر بود. ما اون زمان با اتوکد تری دی می‌کردیم و باز رندر هارو با تری دی مکس می‌گرفتیم تا یه خورده جلوه بهتری پیدا کند، اما کارفرماها زیاد احتیاج به رندر‌های خاصی نداشتن تا قانع بشن و بتونم پروژه بگیرم چون خود کارفرماها فنی بودند و بیشتر برای تفهیم کار به کارفرما تری دی ارائه می‌کردیم. یه مقدار جلوتر که رفتم چون اینجوری آموزش دیده بودیم که با اتوکد تری دی می‌زدم و در تری دی رندر می‌گرفتم دیگه داشتم به این سمت می‌رفتم که بتونم رندر‌های بهتری بگیرم ولی باز هنوز خروجیه از اتوکد می‌اومد و خودم به این قضیه عادت کرده بودم، ولی وقتی رندر‌هارو می‌دیدم و با رندر‌های دیگه مقایسه می‌کردم می‌دیدم رندرهام قوی نیستن و در واقع رندرهای ضعیفی هستند، هر چی سعی می‌کردم که رندرهارو پخته‌تر کنم چیز خاصی از توش در نمی‌اومد و بالاخره یه مقدار جلوتر که رفتم یه سری سرچ‌های مختلف انجام دادم که کلاً تر ی دی مکس داستانش از چه قراره!!! و چه خروجی‌هایی می‌تونه بگیره و پست پروش چیه؟! در همون مقطع با دیدن یک فایلی با مهندس آشنا شدم و صحبت‌های ایشون رو شنیدم و تاکید بر این داشتند که باید آبجکت‌ها در تری دی مکس ساخته بشه که تو همون داستان دیدم صحبت‌هایی که دارن می‌کنند دقیق هست و آبجکت‌ها شکسته شده از اتوکد وارد تر ی دی می‌شه و همین تست‌ها رو گرفتم و دیدم دقیقاً همینطوره! یک تست اولیه رندر گرفتم که در تری دی مکس ساختم و همون تست رندر رو با اتوکد گرفتم و دیدم واقعاً از اتوکد آوردن در تری دی مکس مثل اینکه خیلی داره روی کار تاثیر میزاره و در واقع سعی‌ام بر این شد که از داخل تری دی مکس آبجکت‌سازی بکنم.

وقتی کار تری دی مکس رو شروع کردم احساس کردم به نسبت اتوکد که آبجکت‌هارو می‌ساختم و یاد گرفته بودم نمی‌‌تونم کارم رو پاسخگو باشم، جلوتر که می‌رفتم و با کار بقیه بچه‌ها آشنا می‌شدم و می‌دیدم که سرعتشون بیشتره و کارشون رو بهتر دارن انجام می‌دن به فکر فرو رفتم! در آخرین شرکتی که کار می‌کردیم بچه‌هایی که رندر می‌گرفتن می‌دیدم رندرشون پخته نیست و از اونجایی که آشنایی قبلی با کلاس‌های مهندس پیدا کرده بودم، سعی می‌‌کردم اینارو راهنمایی کنم تا این کلاس رو شرکت کنن چون مزایای خوبی داشت. بچه‌ها که می‌اومدن کلاسها رو شرکت می‌کردند می‌دیدم کارهاشون داره بهتر می‌شه سرعتشون بالا میره و رندرهاشون پخته‌تر می‌شه و فیدبک‌هایی که بهم می‌دادند که کلاس چجوریه متوجه شدم که دارن تاثیر خوبی از دوره آموزش تری دی مکس می‌گیرند.

زمانی که داشتم وارد کار شخصی خودم می‌شدم، به این داستان که باید از کار و طرحم پرزنت خوبی داشته باشم برای کارفرمایانی که فنی نیستن برام داشت تاثیر بیشتری پیدا می‌کرد و به همین دلیل خودم اومدم کلاس هارو شرکت کردم و واقعیت امر اینه که با توجه به این که وقت زیادی نداشتم این مزیت که از کلاس‌ها ویدئو تهیه میشه و به دانشجو داده میشه و می‌تونی هر سری مرور داشته باشی روی آموزش به نظرم خیلی مفید بود و تونست کارم رو راه بندازه و اگر که یه مدتی درگیر اجرا باشم و طراحی رو کنار بزارم، می‌تونم باز برگردم و مرور داشته باشم و این برام واقعاً عالی بود و تاثیر خوبی از این کلاس گرفتم.

به نظرتون تری دی مکس چه تاثیری توی کسب و کارتون گذاشت؟

خوب به نظر من تری دی مکس در معماری مهمترین نرم‌افزار این رشته محسوب میشه چون یک معمار باید ابتدا بتونه طرحی که میزنه رو پرزنت کنه، بعضی اوقات ممکنه طرحی که تو ذهن ماست خیلی قوی و پخته باشه اما پرزنتش به قدری ضعیف باشه که نتونیم اون طرح و پروژه رو بگیریم. و بعضی اوقات هم میشه که یک پرزنت قوی باشه ولی طرح ضعیف باشه و کار رو بگیره و این شانس رو داره که در روند اجرایی کار تصیح‌هایی روش انجام بده که نتیجه مطلوب رو بگیره. به نظر من میاد که در واقع  تری دی مکس ارتباط بین ما و کارفرمای غیرفنی است و این خیلی تاثیرگذاره برای کسی که خودش می‌خواد برای خودش کار کنه حتماً باید به این ابزار مسلط باشه و از طرفی تری دی مکس نرم‌افزاری است که کانکشنی بین دیوایس و سیستم‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کنه مثل عینک‌های سه‌بعدی، که با نرم‌افزاری مثل اتوکد نمی‌تونیم این کار رو بکنیم.

من فکر می‌کنم یادگیری تری دی در روند پیشرفت شما تاثیر خیلی زیادی داره و هر معماری که بخواد در کار معماری رشد زیادی داشته باشه و در کار طراحی وارد بشه و باید بهش کاملاً مسلط باشه، تری دی مکس یک نرم‌افزار مادره تا اونجایی که می‌شه باید در تری دی مکس اطلاعات کسب کنید و به روز باشید. این نرم‌افزار در کار من تاثیر زیادی داشت.

و من چون مدام بین اجرا و طراحی قرار می‌گیرم نیاز داشتم که این پروسه رو با یک کلاس خوب طی کنم و مطالب رو کامل و جامع یاد بگیرم و تمومش کنم.

میشه لطفاً از خصوصیات دوره برامون بگید؟

یکی از مهمترین موضوعاتی که در دوره داشتم این بود که اگر که ورژن نرم‌افزار عوض بشه و در ورژن‌های بالاتر آپشن‌های مختلف زیادی اضافه بشه ما می‌تونیم دوباره دوره رو به صورت رایگان شرکت کنیم و در کلاس‌ها حضور داشته باشیم خوب این واقعاً برای نرم‌افزاری که آپشن‌های زیادی داره و مدام تغییر می‌کنه و فراره خیلی خیلی مهمه و به نظرم خوب دوره مهندس این خصوصیت رو داشت.

در رابطه با تدریس مهندس چیزی که خیلی به نظر من به درد می‌خوره و خیلی در کار مهمه اینه که شما به جوانب کار اشراف داشته باشید، از این لحاظ که آقا اگر بخواین یک پروژه‌ای رو کامل نشون بدیم فقط بحث رندرینگ و آبجکت‌سازی نیست! چی کار باید بکنیم که بتونیم اون پروژه رو به کارفرماهامون کامل نشون بدیم. این یک دید بصری و هنریه که در این کلاس خود مهندس مطرح می‌کنند و خیلی به نظرم کامل و جامع است.

موضوع دیگه اینکه شما بدونید نرم‌افزار با سخت‌افزار چجوری ارتباط برقرار می‌کنه و چه اتفاقی می‌افته اینم خیلی مهمه که بسیاری از مدرس‌ها نمی‌دونند ولی مهندس کامل اشراف دارن و توضیح می‌دن مثلا در بحث‌های مختلفی که درباره GPU و  CPU صحبت می‌کنند که این موضوع حین کار‌ در سیستم چه تاثیری داره و چقدر ریز به ریز و نکته به نکته توضیح می‌دادند و به نظرم باعث می‌شه شما دید کاملی نسبت به نرم‌افزار، کاری که می‌خواین با نرم‌افزار انجام بدین و نسبت به ارائه‌ای که خواهید داشت، پیدا کنید. یعنی در ارائتون به کارفرما چه کارهایی انجام بدید که طرحتون تایید بشه و به دل کارفرما بشینه و بتونید کار رو بگیرید و این به نظر من در تدریس مهندس خیلی جامع و کامله که در جاهای دیگه نداشتیم.

این دوره آموزشی رو به کسانی پیشنهاد می‌کنید؟

اگر بخوام این دوره رو به کسی پیشنهاد کنم، باید ببینم چقدر زمان داره اگر زمان کافی داشته باشه، به همه پیشنهاد می‌کنم هر کسی که ذوق هنری داره و می‌خواد در اون ذوق هنریش چیزی رو محک بزنه این دوره خیلی به دردش می‌خوره و می‌تونه ازش استفاده بکنه این نرم‌افزار برنامه مادره و در موضوع تبلیغات، طراحی داخلی، در بحث ساخت آبجکت‌های مختلف می‌تونید ازش استفاده کنید و من این دوره رو به خیلی‌ها پیشنهاد می‌کنم. این دوره لازمه کار معمار‌ها طراح داخلی‌ها و طراحان صنعتی هست و بسیار به دردشون می‌خوره. برخی از دوستان هستن که در بخش‌های اجرایی داخلی ساختمان کار می‌کنند مثل کابینت‌سازی، و گاهی می‌خوان آبجکت‌های مختلف رو رندر بگیرند و خیلی بدردشون می‌خوره و به نظرم اگر کسی ذوق طراحی رو داره این دوره خیلی به کارش میاد هر نوع طراحی باشه.

از این ۱۲ سال کار اگر بخواین چکیده‌ای از تجربیاتتون رو به ما بگین به چه نکته‌ای اشاره می‌کنید؟

توی این ۱۲ سال همه چی برای من خیلی فشرده بوده و سعی کردم همه چیز رو تقویت کنم و داستان زمان برام مهم بوده و به نظرم میاد که هیچوقت زمان اشتباه کردن نداشتم اینکه یک کلاس بد انتخاب کنم، یا یک اطلاعات بد رو بگیرم که باعث بشه زمان رو در پروژه و کار از دست بدم به خاطر همین فکر کنم مهمترین پیشنهادی که می‌تونم به دوستان داشته باشم اینه که سعی کنند یک جا و کلاس خوبی رو انتخاب کنند تا ازش مطمئن باشند و وقت خودشون رو در جایی که بهش اطمینان و فیدبک‌های خوبی نگرفتن و همچنین زمان و پولشون رو بیهوده تلف نکنند. شاید جایی مجبور بشن هزینه بیشتر بکنند ولی زمانی که از دست می‌دند خیلی پر اهمیت‌تره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید