مستانه کماندار هستم ۲۹ سال دارم، سال ۸۸ دانشگاه آزاد شیمی کاربردی قبول شدم ولی متاسفانه علاقه خاصی به این رشته نداشتم و بعد از ۴ سال انصراف دادم به یک حالت سردرگمی رسیده بودم از یک طرف می‌خواستم تحصیلاتم رو ادامه بدم از طرفی نمی‌دونستم چه رشته‌ای هست که برای من جذابیت داره که بتونم با علاقه و پشتکار دنبالش کنم.

بعد از یکسال تحقیق راجع به علایقم تصمیم گرفتم معماری داخلی بخونم، این کارو کردم و بعد از چند سال تونستم لیسانسم رو بگیرم برای من پروسه طولانی‌ای بود ولی در نهایت این مهم بود موفق شدم و تونستم علاقم رو دنبال کنم.

چی شد تمایل پیدا کردین تری دی مکس رو یاد بگیرید؟

من بعد از اینکه فارغ‌التحصیل شدم خیلی علاقه داشتم که وارد بازار کار بشم حتی اگر بخوام بازم برای ارشد ادامه بدم، از توی همشهری و از اینترنت دنبال کار سمت خودمون گشتم گفتم حالا زنگ بزنم ببینم چی میشه! چند تا دفتر طراحی داخلی بودند که زنگ زدم که یکیشون گفت باید ۸ تا نرم‌افزار بلد باشی که من حتی اسمهای بعضی‌هاشونو نمی‌دونستم خیلی ناامید شدم دومین جا زنگ زدم گفتن که باید اتوکد و تری دی مکس بلد باشی!

من خیلی ناامید شدم یه مدت گذشت یکی از فامیلامون بهم پیشنهاد کار داد در دفتر خدمات الکترونیک! این کاری نبود که من به خاطرش اومده باشم رشته معماری دوست داشتم توی رشته خودم فعالیت کنم و پشت میز نشینم و بتونم یک جذابیتی رو در محیط اطرافم به وجود بیارم در نتیجه تصمیم گرفتم که برای این کار برم یک نرم‌افزاری رو یاد بگیرم خوب اتوکد رو که اکثر دانشجویان معماری بلد هستند ولی مونده بودم چه نرم‌افزاری را انتخاب کنم تری دی مکس یا رویت؟ یا خیلی از نرم‌افزارهای دیگه‌ای سه بعدی که الان هستند؟

بعد از دوماه تحقیق توی اینترنت دیدم که تری دی مکس نرم‌افزار خیلی جامع هستش که هم می‌تونه مدلسازی کنه هم برای معماری خیلی کاربردهای فراوانی داره تصمیم گرفتم که تری دی مکس رو به عنوان نرم‌افزاری که بخوام در کنارش وارد بازار کار بشم  انتخاب کنم در نتیجه تصمیم گرفتم که یه جایی رو انتخاب که واقعاً یک بازدهی نهایی از تری دی مکس داشته باشم یا حداقل بتونم ۷۰ تا۸۰ درصد تری دی مکس رو  یاد بگیرم چون قبلا یک بار برای من پیش اومده بود دانشگاه کلاسی برگزار می‌کرد در ۱۰ جلسه و گفتند می‌تونید تری دی مکس رو در حد متوسط یاد بگیرید من توی این کلاس ثبت‌نام کرده بودم.

دوست داشتم بدونم که تری دی مکس چیه؟ چون من کسی بودم که تجربی خونده بودم و وقتی که وارد معماری شدم با دنیای معماری خیلی فاصله داشتم و نمی‌دونستم که اصلا اتوکد و تری دی مکس چی هست و دوست داشتم که این کلاس را ثبت‌نام کنم.

 ولی خب متاسفانه این کلاس نتونست برای من بازدهی داشته باشه و من جز اینکه بتونم به یک خط حجم بدم هیچ کاری نتونستم بکنم واسه همین این وقفه‌ای که افتاد که من دوباره بیام دنبال یه کلاس تری دی مکس بگردم این بود که ایمان نداشتم که بتونم یه آموزشگاهی پیدا کنم با خودم ولی با خودم گفتم به هر حال توی تهران به این بزرگی یه نفر یه استاد خیلی خوب یه آموزشگاه خیلی خوب هست که بتونم ازشون یاد بگیرم  پس این همه آدم که تری دی رو حرفه‌ای بلدن از کجا یاد گرفتن و تصمیم گرفتم که بگردم.

 

چطور با این دوره آموزشی آشنا شدید؟

  من به کسی تو اطرافیان دسترسی نداشتم که تری دی مکس بلد باشند بنابراین از اینترنت سایت‌های ‌مختلف آموزش تری دی مکس  رو سرچ کردم در نتیجه جستجو کلی برام آموزشگاه اومد، خوب من نمی‌دونستم چیکار کنم اومدم یکی یکی دو روز اول راجع به تری دی مکس خوندم هر سایتی یه نظر داده بود اومدم حتی سایت‌هایی که می‌گن چه مدل استاد و آموزشگاهی نظراتشون رو خوندم هر جا یه نظری داده بودند و سردرگم شدم‌، یه جدول تهیه کردم بعضی از آموزشگاه‌ها روند و نحوه تدریسشون و چند جلسه است و هزینه‌ها رو همه رو داخل یک جدول گذاشتم تا مقایسه کنم ببینم کدومشون بهتره بعد میرم تحقیقات.

دو تا از آموزشگاههایی که خیلی شنیده بودم و بنام بودن رو رفتم تو سایتشون و نظرات رو مطالعه کردم و وارد جدول کردم و همینطور موسسه شما رو هم خوندم و خیلی جامع و کامل داخل یک جدول گذاشتم و با تک تک این موسسات تماس گرفتم و پرسیدم این شرایطی که گذاشتین صدق داره یا نه و تیک می‌زدم و نشستم فکر کردم نسبت به زمانی که آدم باید برای تری دی مکس بزاره بعضی از آموزشگاه‌ها جلساتشون خیلی کمتره مثلا یه دوره تری دی مکس ده جلسه فکر نمی‌کنم بتونه بازدهی داشته باشه بنابراین همه اینا رو فاکتور کردم زمان آموزش، نحوه تدریس آموزشی و هزینه. راجع به استاد ها هم همه اساتید بنام هستن ولی من اطلاع خاصی نداشتم ولی اومدم نظرات کاربرها رو داخل سایت خوندم که تعریف کرده بودند و حتی سایت‌های دیگه رو هم سرچ کردم دیدم راجع به این آموزشگاه نوشته شده و بر اساس جدول اومدم دو تا آموزشگاه رو انتخاب کردم و دلیلی که باعث شد این آموزشگاه رو انتخاب کنم و دلیل مهمی بود این بود که تمام کلاس به صورت کامل ویدئو ضبط می‌شه یعنی ما یکبار توی کلاس می‌شنویم و درک می‌کنیم و یک بار هم ویدئو‌هارو به صورت کاملاً ضبط شده و با کیفیت همراه با تمرین گوش و انجام می‌دیم و خیلی بازدهی بیشتری داره مخصوصا برای من که زودتر دوست دارم وارد بازار کار بشم و یاد بگیرم.

و یک دلیل دیگه هم وقتی سایت شما رو دیدم پر از آبجکت‌های مختلف و پر از مدلسازی و پر از پروژه‌هایی که خود استاد کار کردن و ویدئو‌هاشون هستن و دسترسی که به این ویدئو‌ها دارم. و وقتی فهمیدم من کلاسم تموم بشه باز هم می‌تونم به سایت و ویدئو‌ها دسترسی داشته باشم و ویدئو‌هایی که برای سالها دانشجوهای هم برای دوره های قبل و هم دوره‌های بعدی و حتی اگر سوالی برام پیش بیاد می‌تونم تا هر وقت که بخوام بیام و سوالاتم رو از استاد بپرسم خوب دیدم نتیجتاً این آموزشگاه خیلی برای من بهتره و می‌تونه بازدهی بیشتری داشته باشه خصوصا اینکه مدلسازی هم من یاد می‌گیرم متاسفانه جاهای دیگه به مدلسازی خیلی اهمیت داده نمی‌شد و خیلی روشون کار نمی‌‌کردند به همین دلیل ترجیح دادم این آموزشگاه رو انتخاب کنم که خدا رو شکر راضی هستم.

چه موضوعی در دوره براتون جالب بود‌؟

من یادمه اولین جلسه که تری دی مکس برگزار شد البته به غیر از برخورد خیلی خوبه پرسنل آموزشگاه، وقتی که وارد شدم برام خیلی جالب بود توی سن‌های مختلف و از جاهای مختلف اومده بودند حتی از دور‌ترین نقطه و یا کسانی که کارمند بودند و یا خانم‌هایی که فرزند داشتن و براشون سخت بود ولی چیزی که جالب بود همت بلندشون بود و حتی کسانی بودند که قبلا کلاس رفته بودن ولی به نتیجه نرسیدن و اومده بودن یکبار برای همیشه پرونده تری دی مکس رو ببندند.

مورد دیگه رفتار خیلی خوبه استاد بود استاد بسیار شخصیت مهربون و در عین حال جدی داشتند و همچنین دانشی که استاد راجع به تری دی مکس داشتند، من اصلا فکر نمی کردم استادی که قراره باهاشون کلاس بردارم انقدر دانش داشته باشن و پاسخگوی همه سوالات من و هنرجوهای دیگه باشند.

وخیلی جاها آدم سوالاتی داره که بی‌پاسخ می‌مونه ولی استاد از ریشه و حتی از تاریخچه تری دی مکس تا نرم‌افزار حتی تا اینکه دنیای کامپیوتر چی هست!! جاهای دیگه خیلی اهمیت نمیدن و فقط می‌گفتن برو یک نرم‌افزار تری دی مکس نصب کن و همین. ولی استاد حتی گفتند که شما باید به کامپیوتر وارد باشید و درس‌هایی پیرامون محیط تری دی مکس رو بهمون دادند. برخورد جدی استاد باعث شد من کلاس رو جدی بگیرم چون خودم خونسرد هستم و اگر استاد جدی نمی‌گرفتند من هم همینطوری می‌شدم.

ولی وقتی بعد از جلسه اول اومدم خونه یک گلدان خیلی ساده بود و با خودم گفتم تو می‌تونی اینکارو انجام بدی و نشستم همگام با ویدئو‌های آموزشی استاد که بسیار شیوا بود همراه شدم و بعد از ۴ ساعت تونستم یک گلدون خلق کنم و انقدر ذوق کردم ساعت ۳ نیمه شب بود و خوابم نمی‌برد و باعث شد به خودم ایمان بیارم و قبلا تجربه‌ای که داشتم فکر می‌کردم من نمی‌تونم ولی بهم ثابت شد که تری دی مکس خدا نیست و من هوشم می‌رسه و تری دی مکس مخصوص آدم‌های خاصی نیست و همه آدم‌ها می‌تونن با زحمت و پشتکار و آموزش صحیح یاد بگیرند.

خوب اگر استاد در کلاس به من درس می‌دادند و من نت برمی‌داشتم و میومدم خونه و اون کار‌ها رو می‌خواستم انجام بدم شاید باز نمی‌تونستم توی ۴ ساعت یک گلدون خلق کنم ولی چون ویدئو ضبط شده و به صورت صوتی و تصویری بود می‌تونستم دوباره حرف‌های استاد رو بشنوم و دوباره عملشون رو نگاه کنم و انجام بدم و همین باعث شد من بتونم همون روز اول یک آبجکت در تری دی مکس خلق کنم چیزی که اصلاً فکرشو نمی‌کردم و البته خوب بگم الان من اون آبجکت رو در ۵ دقیقه کمتر می‌تونم خلقش کنم ولی اون موقع لذت زیادی بردم.

اگر بخواین استاد رو برای کسی توصیف کنید:

مهندس یک انسان با شخصیت، خیلی استاد مهربان به عنوان استاد صبور و در عین حال خیلی جدی هستند وقتی که دارن راجع به درس صحبت می‌کنند و در تایم‌های آنتراک از تجربیات خیلی خوبشون و از خاطراتشون برای ما تعریف می‌کنند. شخصیتی هستند زمانی که درس می‌دند به قدری جدی هستند که باعث میشه من مخاطب چه بخوام چه نخوام جذب درسشون بشم و نحوه صحبتشون همیشه برای من الگو بوده طوری که درس رو با زبان فارسی و خیلی زیبا توضیح میدند و همینطور جدی نبودن زمانی که خارج از بحث درس هستیم برای من خیلی جالبه و آدم ناخودآگاه خوشش میاد از این طرز برخورد و دوست داره که گوش کنه چون سه ساعت کلاس تری دی مکسه خوب بستگی داره به لحن استاد و نحوه برخوردشون که آدم پیگیری کنه بخواد بیاد یا نه!

ولی من خودم تمام جلسات رو اومدم و هیچ وقت برام خسته‌کننده نبوده، و از همه مهمتر علاوه بر درس ازشون تجربه یاد می‌گیرم، تجربیاتی که سالهای سال داشتن و تجربیات گرونشون رو ارزون در اختیار هنرجویی مثل من میزارن.

تجربیاتی که یکنفر شاید دلش نخواد به این راحتی بگه و یا بگه بزار راهش رو بره یا زمین بخوره، ولی استاد واقعا دلسوز هستند و همیشه تجربه و نصایح خیلی خوبی برای ما می‌کنند و من که هیچ ایرادی توشون نمی‌بینم که هیچ تازه به جای یک شهریه باید دو بار شهریه می‌دادم.

به نظرتون تری دی مکس چه تاثیری در آینده شغلیتون داره؟

به نظر من تری دی مکس برای من مثل یک امید دوباره است که بتونم وارد بازار کار معماری بشم، تری دی مکس یک ابزاری برای منه که نه تنها باعث میشه بتونم برای خودم کار کنم می‌تونم در هر شرکتی واردش بشم و چون دستم پره می‌تونم استفاده‌های مختلف ازش بکنم و برای عرصه هنر خیلی به درد بخوره یعنی فقط معماری نیست و من می‌تونم حتی برای خودم کار کنم می‌تونم برای شرکت‌های دیگه کار کنم به نظر من مهم اینه که اگر آدم واقعاً و به صورت اصولی تری دی مکس رو یاد بگیره صد در صد نباید هیچ نگرانی برای کار داشته باشد.

دوره رو به چه کسانی پیشنهاد می‌کنید؟

من این دوره رو به دو دسته از دوستان و همکارانم توصیه می‌کنم:

دسته اول : کسانی هستند که مثل من به خاطر مشکلات و بی‌تجربگیشون احساس می‌کنند الان از زندگی عقب موندن و نمی‌تونن به شغل دلخواهشون برسن من بهشون توصیه می‌کنم که دیر نشده، من در سن ۲۹ سالگی تری دی مکس رو یاد گرفتم و الان با یک امید و دست پر می‌تونم وارد بازار کار بشم و برای اون دسته از دوستانی که فکر می‌کنند سخته اصلا اینطوری نیست.

دسته دوم : کسانی که الان دانشجو هستند و تازه وارد دنیای معماری شدند به هر حال زمانشون داره می‌گذره و دارن درس می‌خونن یا دارن فارغ التحصیل میشن، چه بهتر که بتونن وارد دنیای تر‌ی دی مکس بشن و بتونن سریعتر این کار رو انجام بدن و مطمئناً به موفقیت‌های بالاتری برسند. زمان چیزی است که واقعاً ارزشمنده و الان که بشر در حال پیشرفته و به تکنولوژی هر روز یه چیز جدید اضافه میشه آدم باید همگام بشه با زندگی برای بقا و پیشرفت خودش در آینده.

حرف آخر !

به نظر من هر آدمی باید به خودش و تواناییهاش، حتی اگر تا حاال این توانایی رو از خودش ندیده باشه ایمان بیاره. باید ایمان داشته باشه که انسان اشرف مخلوقاته و می‌تونه هر کاری رو انجام بده و اینکه این کار مخصوص آدم‌های نخبه و باهوش نیست همه با پشتکار می‌تونند و بهتره که آدم همیشه سعی کنه که بهترین باشه و در این مسیر دانش خالی به درد نمیخوره و باید آدم بتونه از این دانش استفاده کنه و کاربرد داشته باشه و برای من هم تری دی مکس یک کلید و ابزاری بود که بتونم از دانشم استفاده کنم و ایده هام رو به نمایش بزارم و باهاش حرف بزنم و بتونم کارفرما رو متعاقد کنم نه تنها در ایران بلکه در هر جای دنیا تری دی مکس مثل زبان می‌مونه زبان هنر، زبانی که هدف و فکرمو نشون بده و من می‌تونم حاصل چند سال درس خوندن و نا امیدی‌هامو با یک طرح و با استفاده از تری دی مکس بتونم ثمرش رو ببینم و به همه نشون بدم و به همه توصیه می‌کنم که به خودشون ایمان داشته باشن.

بعضی‌ها فکر می‌کنند تری دی مکس سخته ولی اینطور نیست و گفته‌های استاد باعث شد که من نا‌امید نشم و اگر پشتکار داشته باشن و بخوان به موفقیت برسن صد در صد این اتفاق میوفته و من حتی کسانی رو می‌شناسم که بالای ۴۰ سال دارن و تازه شروع کردند به یادگیری تری دی مکس و یاد گرفتند.

و هر جای ایران هستید این نرم افزار رو یاد بگیرید و از این دوره آموزشی استفاده کنید.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید