کسری فدوی هستم ۲۷ سالمه کارشناسی ارشد معماری دارم از دانشگاه علم و فرهنگ حدوداً سه سال سابقه کار دارم و در این سه سال در حوزه اجرا و تحلیل نقشه‌های فاز۲ و تحلیل نقشه شاپ اجرایی کار کردم.

با من از طریق آدرس ایمیل kasra.fadavi1993@gmail.com در ارتباط باشید.

برای مشاهده نمونه کار‌های ما می‌توانید به آیدی kasra.fadavi@ در اینستاگرام مراجعه کنید. 

چی شد تمایل پیدا کردین تری دی مکس رو یاد بگیرید‌؟

راستش من دوره دانشجویی وقتی که در مقطع کارشناسی بودم، ابتدا کلا با دست کار می‌کردیم و بعد از اون شروع کردم به یادگیری نرم‌افزار مخصوصاً نرم‌افزار اتوکد اکثراً بچه‌ها اتوکد رو تا حدودی بلد بودند اما نه کاملاً بعد از اون رفتم نرم‌افزار رویت یاد گرفتم چون خیلی نرم‌افزار جدیدی بود و خیلی ازش تعریف می‌کردند و رویت رو به صورت مقدماتی آموزش دیدم خوب من مقطع کارشناسی رو در شهر تبریز بودم و اونجا فقط یک نفر بود که رویت رو بلد بود و آموزش می‌داد و دوره مقدماتی رویت رو اونجا گذروندم و فکر می‌کنم خود ایشون هم خیلی روی رویت تسلط نداشتن روی قضیه شایدم من اشتباه می‌کنم بعد از اون سعی کردم پروژه‌های دانشجوییم رو با نرم‌افزار رویت انجام بدم ولی خوب چون رویت یک نرم‌افزار بیم بیسه و نرم‌افزار اجراییه و شرکت‌های خیلی بزرگ ازش استفاده می‌کنند میشه پروژه دانشجویی هم باهاش کار کرد ولی یه مقدار سخته باهاش فرم‌های پیچیده در بیاری و یا بشه خلاقیتتون رو در رویت بروز بدید و یک مقدار سخته، و رویت ویژگی‌های خاص خودش داره به خاطر همین من نتونستم خیلی طرح‌های دانشجوییم رو با کیفیتی که می‌خواستم رندر بگیرم بعد از اون وارد دوره ارشد که شدم تصمیم گرفتم نرم‌افزار تری دی مکس رو یاد بگیرم هم به این دلیل که می خواستم پروژه‌هام رو خیلی بهتر کار کنم و رندر‌های قوی و حرفه‌ای‌تری بگیرم و هم به این دلیل که وقتی آگهی‌های کار رو نگاه می‌کردم چون تا اون موقع کار نکرده بودم می‌دیدم نرم‌افزار تری دی مکس رو اغلب شرکت‌ها استفاده می‌کنند و تصمیم گرفتم تری دی رو یاد بگیرم، همونجور که هر کس دیگه‌ای هم این کارو می‌کنه که اگر بخواد نرم افزاری رو یاد بگیره  توی گوگل سرچ می‌کنه که ببینه کجا این نرم‌افزار رو یاد بگیره من هم سرچ کردم و با یک آموزشگاهی آشنا شدم که خیلی هزینش برای یادگیری تری دی مکس و وی ری بالا بود و اون موقع واقعاً در توانم نبود و بازم سرچ کردم و با این آموزشگاه آشنا شدم و دیدم اساتید در هر دو آموزشگاه یک نفر هستن یعنی استاد مهدی و کنجکاو شدم اومدم اینجا و دیدم هزینه به نسبت پایینتری اینجا و یک سوم بود و با استاد هم مستقیماً صحبت کردم و پرسیدم که استاد شما اونجا چیز خاصی تدریس می‌کنید که اینجا هزینه پایینتره و گفتن نه آموزش‌ها یکسانه همین شد که اینجا ثبت‌نام کردم و یاد گرفتم.

به نظرتون تری دی مکس و دوره آموزشی که اینجا شرکت کردید چه تاثیری در شغل و کسب و کارتون داشت ؟

راستش من دوره تری دی مکس رو که اومدم، و واقعاً از آموزش‌ها راضی بودم و به نظرم استاد تسلطشون روی مطالب خیلی بالا بود و طوری دیسیپلین کلاس رو برقرار می‌کردند که شما تمرکز کافی داشته باشید سر کلاس و اینکه برنامه‌ریزی می‌کردند برای یادگیری دانشجو و براشون مهم بود که دانشجو بتونه انتهای کلاس آبجکت رو مادل کنه چون تری دی مکس نرم‌افزاریه که شما باید خیلی تمرین کنید تا روش مسلط بشید ولی اگر مسلط بشید نرم‌افزار فوق‌العاده‌ای برای اتود زدنه. من اومدم و کلاس‌ها رو گذروندم و نرم‌افزار و تموم کردم و پروژه کار کردم و اون موقع چون دانشجوی ارشد بود دیدم استاد تجربه کار و تری دی مکس و معماری تجربه خیلی بالایی دارن و باهاشون مشورت کردم و بهشون گفتم استاد خوبه من برم توی دفتر معماری کار کنم و استاد گفتن بله خوبه بد نیست گفتم که یعنی برم! و استاد گفتن خیلی داری سطح بالا راجع بهش کار می‌کنی و گفتن بری دفتر معماری چیزی یاد نمی‌گیری و تعجب کردم گفتم استاد مگه میشه! گفتن به نظر من برو کار اجرا و گفتم آخه من سابقه اجرایی ندارم و تخصصی ندارم تو این موضوع و الان دارم تری دی مکس کار می‌کنم.

گفتن برو کارگاه‌های ساختمانی اونجا بگو می‌خوام کارآموزی کار کنم و حقوق نمی‌خوام و من هم اتفاقاً همین کارو کردم چند جا رفتم پرسیدم و با یک پروژه تجاری و اداری ۱۱ طبقه آشنا شدم اونجا رفتم با یک مهندسی به نام آقای مهندس سلطانی صحبت کردم و از من خوشش اومد و گفت باشه بیا اینجا ما احتیاج داریم که یه نفر اینجا باشه کار‌های دفتری و دفتر فنیمون رو انجام بده و حواسش به اجرا باشه و بیا اینجا یک مدت کار کن منم وارد پروژه شدم و اونجا که یک سرپرست کارگاه داشتیم که ایشون تحصیلکرده دانشگاه شهید بهشتی بود و از قدیمیای معماری و خیلی آدم با تجربه‌ای بود. اول یه مقدار منو مسخره کرد که چرا جوونا جدیداً چیزی بلد نیستید ولی بعدش که یه مقدار باهم رفیق شدیم شروع کرد به آموزش من و من واقعاً مدیون ایشون هستم.

در حوزه اجرا به من خیلی چیزی‌ها یاد دادند و چون مهندسینی که اونجا کار می‌کردند قدیمی بودند و سنشون بالا بود خیلی با نرم‌افزارهای حوزه معماری آشنایی نداشتند و من اونجا سعی می‌کردم کار‌های نرم‌افزاری دفتر رو هدایت کنم توی اجرا تجربه کسب کنم یعنی اجرا یاد بگیرم و چند ماه به صورت رایگان کار کردم بعد از چند ماه دقیقا یادمه روز مهندس بودش اولین حقوق من رو بهم دادند و من خیلی خوشحال شدم و اینکه اونجا کار می‌کردم واقعا برام لذت بخش بود چون هر روز یه چیز جدید یاد می‌گرفتم.

یه خاطره جالبی هم دارم‌، یه روز یکی از کارگرها داشت انکر بولت رو می‌زد توی تیر بتنی و چون آچار نداشت یه نبشی شماره ۳ رو بریده بود به اندازه همون پیچ انکر بولت و داشت اون پیچرو سفت می‌کرد و خیلی برام جالب بود و من استوری گرفتم و در اینستاگرام پخش کردم، بعد یکی از همکلاسی‌های دوره ارشدم اومد گفت اون چیه داری پیچ می‌کنی تو بلوک !؟ یعنی حتی نمیدونست که اون تیر بتنیه ! اونم پیچ نیست انکر بولته و خیلی برام جالب بود که بچه‌ها انقدر از اجرا دور هستن و سر در نمیارن! بعد از اون چون یه مقدار شرایط مالی پروژه خوب نبود من از اون کارگاه خارج شدم، و دوستانم بهم پیشنهاد کار توی ایران مال دادند. و گفتند یک شرکتی هست که چند تا مغازه کار می‌کنه و احتیاج به یک سرپرست کارگاه داره که جوون و پر انرژی باشه و قاعدتاً اگر می‌خواستن نیروی با تجربه و مسن‌تری بیارن هم باید حقوق بالاتری می‌دادند و هم اینکه اون نیرو انرژی جوون رو توی کار نداره و من رفتم و سابقه کار و اجراییم رو گفتم و ایشون به من اعتماد کردن و کار رو بهم سپردند و حدوداً نزدیک به یک سال اونجا کار کردم و مغازه ها رو جمع کردیم و خیلی تجربیات خوبی کسب کردم از اجرای دکوراسیون و داخلی و نازک کاری و حتی تاسیسات و شاسی‌کشی فلزی و … و خیلی تجربیات خوبی کسب کردم و بسیار با متریال‌های جدید آشنا شدم چون در ایران مال متریال‌های جدید و نوینی استفاده می‌شد بر خلاف ساختمان‌های دیگه که به صورت شخصی کار می‌شه، مثلا در ساختمان‌های خصوصی از لوله‌های پلاستیکی برای برق استفاده می‌شد ولی اونجا لوله‌های گالوانیزه بود حتی مثلاً من اسم تک تک پیچ و مهره‌هایی که اونجا استفاده می‌شد رو بعد از پایان کار بلد بودم.

بعد از اینکه سه تا مغازه رو جمع کردیم یک شرکتی اومد و به من پیشنهاد کار داد و گفت شما که اینجا تجربه داری و بلدی کار کنی بیا با ما کار کن و یه مقدار هم با اونها کار کردم دو تا مغازشونو جمع کردم که یکی از برندهاشون برند هواوی بود الان تو مال هم برید مشخصه، و بعد از اون یه جورایی مثل اینکه پروژه یه مقدار استوپ خورد و انگار اون مستاجر یه جوری سعی کرد کار رو نگه داره و هزینه نکنه و کار تعطیل شد. بعد به چند تا از دوستام که در مال کار می‌کردن سپردم و یه کار پیدا کردم در همون ایران مال در کلینیک به عنوان معمار استخدام شدم و شروع کردم به تهیه نقشه‌های اجرایی و فاز۲  و نقشه شاپ برای اجرا تا اینکه داستان کرونا پیش اومد و کلا پروژه منتفی و تعطیل شد.

چه نکته‌ای در دوره تری دی مکس براتون جالب بود؟

چیزی که در دوره برای من خیلی جالب بود یکی بیان شیوای استاد هست، ایشون خیلی به فن بیان مسلط هستند و خیلی خوب تدریس می‌کنند. دوم اینکه خیلی خوب نظم کلاس رو برقرار می‌کنند. یعنی مثلاً  اگر دانشجویی سوالی داشته باشه ایشون خیلی محترمانه ازشون تقاضا می‌کنند که سوالشون رو بنویسند و در انتهای کلاس سوال رو بپرسند به خاطر همین شما در کلاس دچار حواسپرتی نمی‌شید و می‌تونید متمرکز بشید و درس‌ها نکات رو قشنگ یاد بگیرید  یک نکته خیلی جالبی که من خاطرم هست اینه که استاد روی یک سری چیزها تاکید می‌کنند و انقدر تاکید می‌کنند که یجورایی شما تو ذهنتون تثبیت می‌شه این تاکیدهای استاد. یادمه یه بار یک خلاصه دستور (hotkey) یکی از دستورات تری دی مکس بود که بعد از مدت‌ها داشتم باهاش کار می‌کردم یادم نمی‌اومد و با خودم گفتم خلاصه دستوره چی بود! یادم نمی‌اومد! یهو صدای استاد تو ذهنم اومد و به یادم اومد و خیلی برام جالب بود انقدر استاد تاکید کرده بودند من چیزی رو که فراموش کرده بودم به خاطر آوردم. و اینکه چیزی که من خیلی ازش راضیم توی این آموزشگاه تمام برآیند کلاس ضبط می‌شه و در سایت بارگذاری می‌کنند بدون اینکه صدای چیزی غیر از صدای استاد رو بشنوید و یا حتی سوال بچه‌ها رو بشنوید می‌تونید درس رو کامل روی سایت ببینید و در پایان کلاس ویدئویی ضبط میشه با عنوان کرکسیون که بچه‌ها اول کلاس و یا آخر کلاس فایل‌هاشون رو میارن و استاد اونها رو هم ضبط می‌کنند که جدای از تدریسه و باعث میشه شما خیلی راحت ویدئو‌ها رو ببینید من جاهای دیگه آموزشگاه رفتم که فیلم‌هارو ضبط کرده بودند اما توی فیلم صدای بچه‌ها که سوال می‌کردن و صدای هرج و مرج بود یکی چیپس می‌خورد یکی پفک می‌خورد و باعث می‌شد شما انگیزه نداشته باشید که برید ویدئو‌هارو ببینید ولی به نظر من توی این آموزشگاه این موضوع خیلی به خوبی کنترل شده.

این دوره آموزشی رو به چه کسانی پیشنهاد می‌کنید؟

من این دوره رو به کسانی پیشنهاد می‌کنم که قبلاً کار مدلسازی انجام دادن یا نداده باشن ولی در دانشگاه سعی کردن به صورت آماتور مدلسازی کنند و یا با نرم‌افزار‌های دیگه کار کردند و نتونستن اونطوری که دلشون می‌خواد کارهاشون رو پرزنت کنند و چیزی که تو ذهنشون بوده پیاده کنند و کسانی که می‌خوان سطح مدلسازیشون رو یک پله ارتقاء بدن و در بازار کار بتونن رقابت کنند با کسانی که در این زمینه حرفه‌ای هستن.

حرف آخر!

تو این دوره یک جمله استاد باعث شد مسیر حرفه‌ای زندگی من مشخص بشه یعنی من بدونم در معماری دنبال چی هستم و در چه زمینه‌ای می‌خوام فعالیت کنم  چون خودتون می‌دونید معماری حوزه‌های مختلفی داره و فقط طراحی نیست مدلسازی نیست و فقط نقشه کشی نیست و به دوستانم می‌گم سعی کنید نکات و نشانه‌ها رو در زندگیتون جدی بگیرید.

 

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید