حامد پیری هستم ۳۰ سالمه مهندسی معماری خوندم چرا حالا معمار ی خوندم!؟ چون خانوادگی در  کار ساختمون هستم و از سوم راهنمایی در ساختمون فعالیت داشتم نه اینکه بخوام طراحی کنم یا کار دیگه‌ای  چون پدرم پیمانکار بود منو برد داخل ساختمون و زیر دست خیلی از بناها کار کردم، سیمان کاری، گچکاری سرامیک سنگ و برقکشی ساختمون. بعد از سوم راهنمایی که به اول دبیرستان کارو دانش رسیدیم رشته معماری نبود و نقشه‌کشی ساختمان انتخاب کردم و بعد از دبیرستان وارد دانشگاه شدم و معماری انتخاب کردم. کاردانیم رو دانشگاه آزاد تهران شرق واحد قیام دشت گرفتم و مدرک کارشناسیم رو همدان گذروندم. در حین دانشگاه چه در استان همدان و تهران کار می‌کردیم استان همدان در قسمت اداری نوسازی مدارس کل استان همدان بودم هم کارآموزی و هم به عنوان طراح و مدلکار مشغول شدم بعد از ورود به تهران کنار پدر کار می کردم. در زمینه طراحی نما و طراحی داخلی، دکور مغازه، طراحی دکوراسیون داخلی باشگاه‌های ورزشی، طراحی روف گاردن و قطعات صنعتی بقیه اشیاء ای که ساخته می‌شد و با سی ان سی خروجی می‌گرفتم. حتی میشه گفت بخش‌هایی از مبل رو طراحی می‌کردم که اجرا هم شد و با دستگاه سی ان سی درآوردن و مجموعاً ۱۷ ساله که در کار تجربه دارم و در همه قسمت های ساختمون بودم.

با من از طریق آدرس ایمیل pirihamed68@gmail.com و شماره همراه ۰۹۳۷۳۶۶۶۱۶۸ در ارتباط باشید.

برای مشاهده نمونه کار‌های من می‌توانید به آیدی hp3d@ در اینستاگرام مراجعه کنید. 

چی شد تمایل پیدا کردید تری دی مکس رو یاد بگیرید؟

من به این دلیل دنبال تری دی رفتم  چون موقعی که دانشگاه بودم با نرم‌افزار آرشیکد و اتوکد کار می‌کردم. نرم‌افزار آرشیکد تری دی می‌زد ولی کیفیتش خیلی پایین بود و یکی از دوستان اون موقع که خیلی تری دی بلد بود ولی آموزش نمی‌داد بهم توصیه کرد که حتما برم و تری دی مکس رو یاد بگیرم و بهش گوش کردم! ولی استاد خوب پیدا نمی‌کردم و مجبور شدم پک‌های آموزشی زیادی بگیرم اینترنت زیاد بچرخم و آپارات رو زیر و رو  کنم که یک استاد خوب گیر بیارم ولی موفق نشدم و از همه جا تیکه تیکه برداشتم، جمعش کردم و یک مجموعه برای خودم مثل نکته‌برداری کتاب هایلایت کردم و از هر قسمت برداشتم بهم چسبوندم و برای خودم یک آموزش درست کردم با همون آموزش شروع کردم به کار کردن. تا اینکه رسیدیم به نمایشگاه کتاب که قبل از خدمتم بود، و دیدم تخفیف خورده گفتم از تخفیف استفاده کنیم و بادوستانمون رفتیم نمایشگاه. یک غرفه‌ای بود که سی دی آموزشی می‌فروخت‌، یک مجموعه‌ای نظرم رو جلب کرد و دیدم زده مرکز ملی سه بعدی ایران و پکش خیلی جلب توجه کرد گفتم شاید چون پک قشنگیه حتما محتویاتش هم خیلی خوب باید باشه! با دوستام ۵ نفر بودیم که سه نفرمون گرفتیم و دو نفر تهیه نکردیم گفتیم ببینیم چجوریه و دو تای دیگه گفتن اگر خوب باشه ما هم می‌گیریم.

پک رو گرفتیم که مجموعه‌ای از پروژه‌ها داخلش بود. دلیل اینکه من سی دی مرکز ملی رو انتخاب کردم و پکیج‌های دیگر رو انتخاب نکردم این بود که تو سایت اصلی خود مرکز یه کلیپی دیده بودم ولی اون موقع نمی‌دونستم برای خود مرکز هست و یکی از دوستان بهم گفته بود که اگر همچین سی دی رو پیدا کردی احتمالاً برای اونجا باشه. اون کلیپ یک انیمیشی بود که یکی از دوبلر‌های معروف روش صحبت کرده بود و باعث شده بود مرکز تو ذهنم بمونه و وقتی پک رو دیدم یاد اون کلیپ افتادم و گرفتم، قبل از خدمت تونستم چند تا از برجهارو بزنم خیلی سطح علمی استاد بالا بود و نسبت به پک‌های دیگه نظرم رو جلب کرد. و با خودم گفتم برم خدمت برگردم و چون تهران نبودم نمی‌تونستم بیام و مرکز رو پیدا کنم بعد از خدمت که اومدم اولین کاری که کردم دنبال مرکز گشتم و چون از شرق تهران به غرب تهران باید می‌او‌مدم یکم برام سخت بود ولی تصمیم گرفتم اینکار رو انجام بدم و زنگ زدم و اومدم برای ثبت‌نام، من آموزشگاه زیاد رفتم تا تری دی رو یاد بگیرم و خیلی‌ها هستند که یه چیز روتین رو می‌گن، منظور اینکه از قبل بلدن یا پیش کسی آموزش دیدن و همون رو میان آموزش می‌دن، ولی وقتی اومدم پیش استاد دیدم سطحش بالاتر از بقیه است و اینکه توی پروژه‌های دیگه که دیده بودم طراحی آبجکت مثل سرستون و اشیای داخل آشپزخانه و کابینت همچین چیزی نداشتیم و اصلا در آموزشگاه‌های دیگه تدریس نمیشه و نظرم رو جلب کرد و همینجوری با آموزش‌های پک هم جلو می‌رفتم تا اینکه اومدم و ثبت‌نام کردم.

توصیفتون از کلاس و استاد رو برامون بگین؟

قبل از اینکه بخوام درباره استاد بگم من هدفم این بود که طرز کار با نرم‌افزار به صورت متفاوتی یاد بگیرم خوب مسلماً هر شخصیتی در کشور و در دنیا با یک سبک کار می‌کنه حالا چه در ساختمون باشه مثل کاشی‌کار یا سیمانکار و سرعت‌هاشون با هم فرق داره مثلاً یک نفر کاشی یک متری رو در یک زمان می‌ز‌نه و یکی دیگه سرعتش بالاتره و اگر شما به یک سنگ کار بگین ما سنگمون ۱*۳ متره ، و کار نکرده باشه مسلماً قبول نمی‌کنه و قطعاً اونایی که متراژشون بیشتره درآمدشون هم بیشتره.

من تو این فکر بودم که اگر کار و پروژه‌ای بهم بخوره، که این اتفاق هم افتاد، یه جایی بود که مبل استیل درست می‌کردن و یا آبجکت مثل سر ستون و پا ستون و … و خوب با دانسته های قبلی و آموزش‌هایی که دیده بودم می‌دونستم همه اساتید این مدلی رو تدریس نمی‌کنند و حتی بلد نیستن و بیشتر یه چیز روتین یاد میدن مگر کسی که توی کار باشه. اگر معمار باشید می‌دونید خیلی از نرم‌افزار‌های معماری هست که خیلی توش گیر می‌کنی، و نیاز به آموزش و استاد داری.

هدف من با یکی از داستان‌های بروسلی شکل گرفت، در اون داستان بروسلی تصمیم می‌گیره که بره و با همه اساتید تبادل اطلاعات بکنه که بتونه علم خودش رو بالاتر ببره، حالا اون داشت رزمی کار می‌کرد من در نرم‌افزار این ایده رو داشتم. و رفت همه جای دنیا بیشتر استاد‌ها رو دید و باهاشون رو در رو مبارزه کرد و قلق‌ها و نقطه ضعف و قوتشون رو در‌آورد و در آخر یک کتاب نوشت و یک سبک جدید اختراع کرد، من که نمی‌تونم سبک اختراع کنم می‌خوام علم تری دی مکسم رو بالاببرم. هیچ کس رو نمی‌تونیم تو ایران بگیم که بتونه ثابت کنه همشو بلده یعنی کل تری دی مکس رو بلده!! شده یک جای کار رو گیر می‌کنه. به همین خاطر با خیلی از اساتید تبادل داشتم و به خیلی‌هاشون نگفتم که تری دی مکس کار کردم ولی چون تا یه حدی خودم بلد بودم و خبر نداشتم علم استاد مقابلم در چه حده! می‌رفتم و ازشون یاد می‌گرفتم.

 خیلی از آموزشگاه‌ها رفتم خیلی پک خریدم، توی آپارات یه چیز‌هایی دیدم تا اینکه یادم افتاد من یه مجموعه‌ای خریده بودم و گشتم در کمد پیداش کردم و آدرس مرکز رو درآوردم و چون صدای استاد هم شنیده بودم از صداشون خیلی خوشم اومد و می‌خواستم شخصیتشون رو ببینم و این شد که اومدم مرکز ثبت‌نام کردم.

فرق استاد با افراد دیگه اینه که همه چیو یاد میده، منظور اینه که آماده‌کار نیست. شما میرید یه جایی و کبریت ندارید و می خواین آتیش روشن کنید خوب چند تا راه برای روشن کردن آتیش هست ولی کسی که اون راه‌ها رو بلد نباشه دیگه آتیشی نداره! نرم‌افزار‌ها هم به همین صورته مثلاً شما می‌خواین سرستون تهیه کنید و آبجکت آمادش نیست یا مثلاً جایی رفتید کارفرما میاد عکسی به شما نشون میده و میگه من این رو می‌خوام و شما هر چی می‌گردید تو اینترنت پیدا نمی‌کنی و حتی می‌خواین بخرین پیدا نمیشه! خوب اگر این علمو داشته باشید که ترسیم کنید در لحظه این کار رو انجام می‌دید. خوب استاد تمام اینهارو توضیح میدن مثل سرستون و مجسمه‌ها و …. و خیلی چیزهای دیگه‌ای که در آموزشگاه‌های دیگه تدریس نمی‌کنند و روتین درس میدند منظور اینکه شما رو سوق نمیدند برای اینکه بیان و خودتون طراحی کنید و میگن از شرکت‌هایی مثل آرچ مدل و … آبجکت آماده وارد کنید. مثلاً در طراحی یک ساختمان اداری می‌گفتند دور تا دور ساختمون رو بالا بیارید چه با رویت یا تو خود تری دی مکس و بعد تمام اون فضا رو با آبجکت‌های آماده پر کنید.

ولی در مرکز وقتی با استاد شروع به کار کردیم، من فکر می‌کنم تنها شاگردش بودم که همه چی از استاد می‌پرسیدم یعنی هر چیزی که از قدیم و جدید تو ذهنم بود حتی سه سال پیش سوالی بود که جایی نوشته بودم و پیدا می‌کردم می‌پرسیدم! چون درگیر این بودم که چجوری ساخته می‌شه و وقتی دیدم استاد همه اینها رو توضیح میدن بیشتر خوشم اومد، که حتی در این وضعیت کرونا که بخشی از بچه‌ها نمیان من پای ثابت استادم و استاد تا هر زمانی بایستند من هم می‌مونم چون برام لذت بخشه، یعنی اینکه خوب شما در معماری وقتی خلق می‌کنی برات لذت داره سوای پولی که بابت کارت می‌گیری خودت هم لذت میبری. و همین اینکه دارم با استاد کار می‌کنم و خروجی خوبی بهم میده اون باعثه این میشه که خودم بیشتر ذوق کنم و به خاطر همین مداوم در کلاسها حاضر میشم و هر زمان به یه دلیلی کنسل بشه ناراحت میشم چون کلی اطلاعات روی فلش میریزم که بیام سر کلاس و بپرسم و ناراحت میشم که نمی‌تونم اونو بیارم.

و در آخر می‌شه گفت استاد شخصیت خیلی خوبی دارن و سر کلاس خیلی جدی هستن و شما باید کار کنید و موقعی که طرحی رو به عنوان تمرین به شما میدن، اگر اون تمرین رو بزنید مسلماً اگر استاد خوششون بیاد هر چی بپرسی بهت یاد میده. ولی اگر طرحی نزنی خوب جایی گیر نمی‌کنی و در نرم‌افزار جایی که گیر می‌کنی برات سوال پیش میاد و می پرسی و اگر تمرین نکنی و مشکل نخوری خوب مسلماً سوالی نمیپرسی و استاد نمیدونه که مشکل داری یا نه. من همیشه سعی کردم که تمرین انجام بدم که توی کار گیر کنم و نتونم تغییرات ایجاد کنم که بیام از استاد سوالم رو بپرسم. و خدا رو شکر همیشه جواب سوالاتم رو گرفتم و همون ریکورد شده و در اختیارم قرار گرفته.

یادگیری تری دی مکس چه تاثیری در شغلتون داشت؟

تری دی مکس در خیلی جاها به دردم خورده حتی تو خدمت و طراحی داخلی منظورم صنف کاشی وسرامیک و … اینطوری بود که شخص می‌اومد و کاشی رو انتخاب می‌کرد و متراژ رو بهمون می‌داد و ما هم اون کاشی رو  در فضا قرار می‌دادیم و خروجی می‌گرفتیم. من چون کار دوربین مداربسته انجام می‌دادم دوربین رو شبیه‌سازی می‌کردم که کجای ساختمون و به شکلی قرار می‌گیره و محل دوربین و فضایی که داره ریکور می‌‌کنه رو در تری دی نشون میدم. با تری دی مکس می‌شه تسهیلات طراحی کرد، قطعات صنعتی سوای طراحی نما و دکوراسیون داخلی، محوطه ویلا و شهرک‌ها و هر چیزی که با چشم بشه دید رو میشه در تری دی مکس طراحی کرد. برای خودم در طراحی نما و داخلی، شهرک‌سازی و دوربین مدار بسته… خیلی ازش استفاده کردم و بیشترین کاربردش هم در خدمت برام خیلی خوب بود.

این دوره آموزشی رو به چه کسانی پیشنهاد می‌کنید؟

هر کسی که به فضای سه‌بعدی و تری دی علاقه داشته باشه و بخواد ازش کسب درآمد کنه، برای کسب درآمد با داشتن مهارت تری دی می‌تونه در شرکت‌های طراحی داخلی، کابینت کار‌ها، یا کسانی که کمد دیواری می‌زنند و یا در شهرداری کار شهرک‌سازی می‌کنند یا در زمینه طراحی نما و ویلا فعال هستن. هر چیزی که بشه سه‌بعدیش کرد و حتی نقشه‌های جنگی، کسی که نظامی باشه خیلی به دردش می‌خوره خوب قبلاً نقشه‌ها دو بعدی و روی کاغذ بود الان می‌تونید کمین سنگر‌ها رو هم مدلسازی کنید یا اینکه کسانی که قطعات صنعتی طراحی می‌کنند چه در بحث کشاورزی و …یا ساخت سلاح در حوزه نظامی و البته در بخش تسلیهات نرم‌افزار‌های دیگه هم هست و در آخر هر چیزی که بشه سه‌بعدی کرد مثلا برای انیمیشن کار‌ها من خودم یکسری از طرح‌هایی که زدم برای کسانی بود که در بازی‌سازی فعالیت می‌کردند که این پروژه شامل آدمک جنگی و حتی فضاهایی از محیط اون بازی رو مدلسازی کردم.

کسانی که در حوزه طلا‌سازی و پزشکی فعالیت می‌کنند و یکسری مته‌ها هستند که برای دندانپزشکیه من خودم طرحش رو زدم و با سی ان سی اجرا شد.

معمارها و فعالان در رشته عمران و ساختمان که صد البته باید بلد باشند، و اگر تسلط نداشته باشند نمی‌تونن کار کنن قبلا با دست بود الان هم طراحی با دست مهمه ولی بیشتر برای کنکور ارشده و در بازار کار فضای تری دی براشون مهمه برخی جاها ممکنه رندر هم نخوان ولی فضای مدلسازی شده در تری دی مکس براشون اهمیت داره.

حرف آخر !

من توی این ۱۶ سالی که کار کردم با اساتید خیلی زیادی رو در رو شدم و در نرم‌افزار‌های مختلف معماری و نه تنها تری دی مکس کار کردم. اما در بحث تر ی‌دی مکس تنها کسی که تونست جواب سوال‌های منو بده، چون من خیلی سوال می‌پرسم و تونستم جوابمو رو بگیرم فقط استاد بود. من توصیه می‌کنم حتی برای یک بار هم شده سر کلاسشون بیاین و امتحان کنید و ببینید طرز صحبت کردنشون، نحوه تدریشون رو تجربه کنید و اگر هم می‌تونید در اون یک جلسه سوال بپرسید و وقتی جوابتونو بگیرید متوجه می‌شید یک استاد خوب چقدر پر هستش و می‌تونه جواب سوال شما رو بده.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید