من بهزاد سودمند هستم. ۳۳ سال دارم. البته به تازگی وارد ۳۳ سالگی شدم. در واقع ۳۲ سال دارم. آرشیتکت هستم و ۱۵ ساله که در حوزه معماری فعالیت میکنم. فعالیتم شامل ایده پردازی و حتی قبل از آن و اجرا و حتی بعد از آن که تحویل دادن پروژه هست، میشود. در این عرصه فعال هستم و الان مدیر گروه طراحی شرکت رستاک هستم.

چی شد تمایل پیدا کردید تری دی مکس رو یادبگیرید؟

من اتوکد رو به صورت تجربی و عملی در کار یادگرفته بودم. من یک مثالی دارم که همیشه میگم، باید در کار یادگرفت! اما تری دی مکس به قدری سخت و پیچیده بود که نمیشد به همان روش قبلی آموخت، به همین علت حتما میبایست یک راهنما و یک استاد میداشتم. من میخواستم جهشی در جایگاه و مرتبه ی شغلیم ایجاد کنم به همین علت خواستم که تری دی مکس رو یادبگیرم. همچنین میخواستم اون چیزی که در ذهنم پرورش میابد، دقیقا به همان شکل به طرف مقابلم انتقال پیدا کند، حالا فرقی نمیکند که طرف مقابلم کارفرما باشد یا مخاطب یا هر کس دیگری.

احساستون نسبت به یادگیری تری دی مکس بعد از پایان دوره چی بود؟

من قبل ازینکه کلاس استاد رو شرکت کنم، در ذهنم این بود که تری دی مکس نرم افزار بسیار سخت و پیچیده ای است. نرم افزاری است که یادگیری آن بسیار دشوار است. هیچ کس تا به حال تا ته این نرم افزار نرفته و هیچ کس این نرم افزار را به صورت کامل بلد نیست.این پیش فرض ها در ذهن من بود. اما بعد از اینکه سر کلاس استاد اومدم دیدم تری دی مکس، برعکس اون چیزی که فکر میکردم، نرم افزاری راحت و دوست داشتنی است. هرچقدر که توی این نرم افزار پیش میرید متوجه میشید که چقدر این نرم افزار راحت و قابل یادگیری است و چقدر میتوان بیشتر یادگرفت. قبل از کلاس استاد تری دی در ذهن من تبدیل به بتی شده بود که فکر میکردم نمیتوانم آن راه یادبگیرم. اما بعد از حضور در کلاس استاد این بت در ذهن من شکست.

چطور با این دوره آموزشی آشنا شدید؟

من صد جا رو توی اینترنت سرچ کردم. از این صد جا به ده جا سر زدم. من یه عادتی دارم. هرچیزی که میخوام بخرم باید از جاش بخرم. مثال عرض میکنم من اگر بخوام یک کیبورد بخرم، باید از کسی بخرم که اون طرف کیبورد فروش باشه و جزییات کار رو بشناسه و سر رشته ای از کیبورد داشته باشه. من وقتی وارد موسسه شدم با توجه به آرامشی که توی موسسه برقرار بود و نمونه کارهایی که از موسسه دیدم، متوجه شدم که این جا همونجایی است که میتونم تری دی مکس رو یادبگیرم و اینجا همونجاییه که میتونه به من تری دی مکس یاد بده.

چرا سراغ نرم افزار های دیگه نرفتید؟

من طی تحقیقی که پیرامون نرم افزار ها کردم متوجه شدم که کار ما از سه مرحله تشکیل شده است.

Preproduction، Production و Post production .

بسیاری از نرم افزار ها، مثل رویت، مسائل فنی رو پوشش میدهند. تری دی مکس نرم افزاری است که میتواند به طور کامل اون چیزی که ذهنم هست رو به طرف مقابل انتقال بده به همین علت بود که به تری دی مکس علاقه مند شدم و خواستم که اون رو یادبگیرم.

از خصوصیت های دوره برامون بگین؟

من قبل ازینکه بیام کلاس تری دی مکس. از تری دی به شدت میترسیدم. اما بعد از اینکه کلاس تری دی مکس استاد رو اومدم خیلی این نرم افزار برام راحت و شیرین شد. به نظرم استاد بیش ازینکه استاد من باشند برای من مثل یک دوست بودند. دوستی که من رو از مسیر عبور دادند. یعنی کسی هستند که به صورت کامل میتونستم بهشون اعتماد کنم و این مسیر رو باهاشون طی کنم.

بسیاری از کلاس ها و آموزشگاه های نرم افزار زمانی که استاد در حال تدریس هستند، هنرجویان جلوشون کامپیوتر هست و همان جا تمرین میکنند که به نظر من بسیار اشتباه است. در اینجا از کل کلاس ویدئو تهیه میشد و ما متیونستیم هر ویدئو رو چندین بار ببینیم و هیچ ایهام و سوالی توی ذهنمون باقی نمیموند. و هر زمان که برامون سوالی پیش میومد، جلسه ی بعد که سر کلاس میرفتیم، تا زمانی که اون ایهام و سوال برای ما برطرف نمیشد استاد از مساله عبور نمیکردند.

آیا این دوره باعث شد به تری دی مکس علاقه مند بشید؟

حتما! من بعد از اینکه توی کلاس های استاد شرکت کردم، خیلی به حوزه معماری علاقه مند شدم. همچنین به حوزه ی جلوه های ویژه و انیمیشن هم علاقه پیدا کردم و دوست دارم یادگیری این نرم افزار را ادامه بدهم.

این دوره رو به چه کسانی پیشنهاد میکنید؟

من این دوره رو به تمامی معماران و آرشیتکت ها پیشنهاد میکنم و بهشون میگم که باید این نرم افزار رو یادبگیرند. همچنین این دوره رو به تمام کسانی که ایده ای در ذهنشون هست و میخوان اون ایده رو به مخاطبشون انتقال بدهند. به هرکسی که توی ذهنش ایده و طرحی هست و میخواد اون ایده رو به همون کیفیتی که در ذهنشون هست به طرف مقابل انتقال بدن.

همه کسانی که کار تبلیغاتی میکنند و احتیاج به ساخت موشن گرافیک دارند و همه کسانی که علاقه مندند ایده و کسب و کارخودشون رو شروع کنند.

در انتها میگم که ای کاش من شش هفت سال پیش توی کلاس تری دی مکس استاد بندی شرکت میکردم. چون نه تنها نگرانی و ترس من از تری دی مکس برطرف شد. بلکه باعث شد بسیار به حوزه VFX علاقه مند بشم و بخوام ازون استفاده کنم.